Od wieków stosuje się je w Japonii do zbierania i odprowadzania wody deszczowej. Oprócz swoich ogromnych walorów wizualnych i dekoracyjnych, doskonale spełniają również swoje funkcje użytkowe.

Jakie zastosowanie mają łańcuchy deszczowe?

RynnyMowa tu o łańcuchach deszczowych, które podobnie jak obróbki blacharskie należą do szerokiego grona ozdób dachowych. Najczęściej stosuje się je w domach parterowych, stosujące je osoby chcą zwyczajnie uniknąć szpecenia budynku przez rury spustowe. Są one bardzo popularne, a jednocześnie nie zrujnują naszego portfela. Możemy je bez większego problemu zakupić w sklepach żelaznych lub ogrodniczych. Wykonywane są z dwóch rodzajów materiałów: stali, która koniecznie musi być ocynkowana lub w inny sposób zabezpieczona przed korozją oraz tworzywa sztucznego, które nie rdzewieje, jest lekkie i można bezproblemowo dobrać je kolorystycznie do rynien. Łańcuchy montowane są do wypustów w rynnie lub wewnętrznych ścianek rynny wrocław i przeplecione przaez wykonany wcześniej otwór. Łańcuch powinien być napięty i zakotwiczony, najlepiej w stopce betonowej co zapobiegnie obijaniem się go o ściany w czasie wiatru i brudzeniem ich. Ważne jest również umiejscowienie odpływu w takim miejscu, aby nie powodował zalewania ścian fundamentowych lub wymywania ziemi, skierować się go powinno wprost do studzienek chłonnych. Zakupić możemy również łańcuchy kielichowe składające się z małych zbiorniczków – kielichów w przeróżnych kształtach. Podczas opadów woda przelewa się z jednego do drugiego i nie rozpryskuje się na boki. Wykonane są z czystej miedzi, a ich długość może być regulowana w zależności od naszych potrzeb poprzez łatwe odłączanie kolejnych segmentów.

Instalacja nie przysporzy problemów – montuje się je podobnie jak zwykłe łańcuchy na specjalnych uchwytach, które zwykle znajdują się w zestawie.