Panele fotowoltaiczne znane również pod nazwą baterie słoneczne czy panele słoneczne, przetwarzają promieniowanie słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną, bez zanieczyszczeń, hałasu i innych czynników niekorzystnych ze względu na ochronę środowiska.

Na jakiej zasadzie działa?

Bateria słoneczna, fotowoltaikaWszystko to jest znane dzięki temu, że fotowoltaika, czyli dziedzina nauki i techniki znalazła sposób, jak przetworzyć promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Na rynku obecnie dostępne mamy panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Rozwój technologii ich produkcji wysuwa modele polikrystaliczne i multikrystaliczne jako produkty bardziej wydajne. Zjawisko fotowoltaiki wykorzystywane jest w trzech zasadniczych obszarach. Pierwszym z nich jest elektronika powszechnie użytkowana czyli kalkulatory, zegarki. Drugim zastosowaniem są systemy wolnostojące lub samodzielnych tzw. off-grid. Panele fotowoltaiczne spotykamy również w systemach podłączonych do sieci elektroenergetycznej – systemy zintegrowane z siecią czyli tzw. in-grid lub grid-connected. Najprostszy system to system samodzielny, który wyposażony jest w odpowiednio dobraną ilość ogniw połączonych szeregowo, które poprzez regulator ładowania, ładują baterię akumulatorów czyli baterie słoneczne. Do tego układu dołączony jest konwerter który przetwarza prąd stały na prąd przemienny, dla potrzeb urządzeń, które korzystają z takiego prądu. Najbardziej popularne wśród takich instalacji są te, które podłączone są do sieci energetycznej. Najczęściej spotykamy system, który oddaje wyprodukowaną energie elektryczną do sieci a wszystkie przewody prowadzące od modułów zebrane są do jednej skrzynki przyłączeniowej Skrzynka ta jest połączona z siecią przez inwerter (DC/AC).

Uniwersalne inwertery współpracują z jednofazową lub trójfazową siecią elektroenergetyczną. Inwertery przetwarzają energię dostarczoną z ogniw fotowoltaicznych w postaci prądu stałego na energię w postaci prądu przemiennego, która możemy oddawać do sieci elektroenergetycznej. Takie rozwiązania niestety nie należą do najtańszych.