Wyposażenie naszych parkingów w odpowiednie obiekty infrastrukturalne jest jedną z podstawowych kwestii, o którą trzeba zadbać, jeżeli chcemy, aby poruszanie się po nich pozostawało nieustannie bezpieczne dla wszystkich uczestników drogi. Szczególnie w miejscach, gdzie można uderzyć w ścianę zabytkowego budynku warto zastosować praktyczne pomysły.

Do czego można zastosować odbojnice drogowe?

odbojnica drogowaDo wspomnianych praktycznych pomysłów zaliczyć można drogowe odbojnice. Są to specjalne gumowe płaskie przeszkody drogowe, które kładzie się na przykład na końcach miejsc parkingowych, aby kierowca wiedział, jak daleko może wycofać, zanim uderzy w przeszkodę. Wówczas tylne koło najeżdża na taką przeszkodę, co jest odczuwalne dla osoby, która kieruje pojazdem. Często stosuje się takie rozwiązania, jeżeli mamy do czynienia z parkingami w centrach miast, gdzie dookoła znajdują się delikatne ogrodzenia, a w okolicy parkują nie tylko mieszkańcy, ale też mnóstwo innych osób. Dobrze położona odbojnica drogowa jest w stanie znacznie zwiększyć komfort korzystania z każdego parkingu. Nie jest to jednak jej jedyne zadanie, gdyż takimi odbojnicami, ustawionymi poziomo wzdłuż drogi, można odgrodzić pasy ruchu, gdy kategorycznie nie można ich zmieniać. Wjechanie na taką odbojnicę z dużą prędkością nie jest rozsądne i raczej nikt nie porwie się na takie wyzwanie.

Administratorzy dróg i parkingów często sięgają po odbojnice, aby odpowiednio zwiększyć bezpieczeństwo w miejscach, za które są odpowiedzialni. Dotyczy to zarówno parkingów przed marketami jak i administrowanych przez spółdzielnie osiedli mieszkaniowych. Także w przestrzeni miejskiej coraz częściej spotkać można odbojnice, które sprawdziły się i są praktycznym elementem wyposażenia naszych miast.