Wytrzymałość cynkowania jest uzależniona od grubości warstwy cynku oraz od warunków środowiskowych, w jakich dany element jest stosowany. Istnieje specjalna skala, która określa warunki środowiskowe i pozwala na ustalenie długości działania ochronnego konkretnej warstwy cynku. Gdy element metalowy z warstwą cynku mieści się w środowisku bardzo wymagającym, ochrona może wynosić od 8 do około 17 lat. W przypadku mniej wymagających, może wytrzymać powyżej 100 lat.

Czym wyróżnia się fachowe cynkowanie?

fachowe cynkowanie świętokrzyskieObecnie cynkowanie jest powszechnie stosowaną metodą ochrony elementów metalowych. Najbardziej popularnym procesem jest cynkowanie ogniowe, ponieważ technologia ta obecnie pozwala na pokrywanie warstwą ochroną bardzo dużych powierzchni. Gdy chcemy zamówić fachowe cynkowanie świętokrzyskie jest odpowiednim miejscem. W pierwszej kolejności metalowe elementy są starannie oczyszczane, na przykład przy pomocy obróbki strumieniowo-ściernej albo obróbki wibrościernej. W efekcie takich działań powierzchnia jest wolna od śladów piasku, rdzy, korozji gazowej czy starych powłok. W dalszej kolejności, w celu skutecznego pokrycia ocynkiem, materiał należy dokładnie odtłuścić, a także poddać wytrawieniu w celu pozbycia się z powierzchni cząsteczek niemetalicznych. Trawienie polega na zanurzaniu elementu w kwasie solnym albo fluorowodorowym, a następnie stal poddaje się topnikowaniu.

Proces topnikowania polega na wykonaniu kolejnej kąpieli elementu stalowego w roztworze wodnym chlorku cynku oraz chlorku amonu. Pozwala to na pozbawienie stali nawet śladowych ilości tlenków. Ostatni etap przygotowań to suszenie, a następnie przygotowane elementy stalowe zanurza się w stopionym cynku. Cząstki żelaza oraz cynk wchodzą w reakcję, co powoduje powstawanie warstwy stopu. Po wystudzeniu stalowe elementy są w sposób trwały zabezpieczone.