Poliester to materiał syntetyczny. Nie występuje w przyrodzie. Został stworzony przez chemików i od lat 30 ubiegłego stulecia ma się bardzo dobrze, a nawet można powiedzieć, że zrobił bardzo dużą karierę. Poliester jest wykorzystywany nie tylko do produkcji tkanin. Jest on „popularny” także w wielu dziedzinach gospodarki.

Gdzie jest wykorzystywany poliester?

kolorowe tkaniny poliestroweJeśli chodzi o kolorowe tkaniny poliestrowe, to są one produkowane z poliestru typu PET. Na pewno każdy wie, co to takiego. Oczywiście popularne butelki na wodę (płyny), także są produkowane z poliestru. Cały przemysł (w każdej praktycznie dziedzinie, korzysta z poliestru i nie ma w tym nic dziwnego. Jest to materiał bardzo tani i można z niego „robić” różne rzeczy. Tkaniny, to tylko namiastka tego, „co potrafi” poliester. Niemniej tkaniny wykonane z poliestru potrafią być naprawdę piękne. Szczególnie wtedy, kiedy są poddawane drukowi 3D. Nie jest to niestety tkanina zbyt zdrowa. Nie przepuszcza powietrza powodując nadmierne pocenie się, dlatego lepiej, aby z poliestru była szyta odzież na chłodniejsze dni. Na letnie sukienki poliester raczej się nie nadaje. Kolory jakie można zastosować w procesie produkcji tkanin są imponujące. Poza tym – cena. Tkaniny z poliestru są niewiarygodnie tanie. Jeśli ktoś znajdzie droższą tkaninę poliestrową może uznać, że do ceny „dołożył się” producent ze swoją marżą. Niektórzy mogą nawet przesadzać, chcąc się szybko wzbogacić.

Jednak gdyby dodali do poliestru innej tkaniny, mogłaby być ona znacznie droższa i przy okazji przyjemniejsza w dotyku, oraz odporna (odporność daje sam poliester). Dlatego warto się zastanowić i kupować tkaniny z dodatkiem poliestru, a nie np. z dodatkiem bawełny. To poliester powinien być dodatkiem, nie bawełna.