Bycie architektem nie jest łatwym zajęciem, wszyscy myślą, że architekt tworzy tylko drapacze chmur albo wielkie budynki. Ale praca architekta rzadko opiera się na wielkich projektach, architekci w mniejszych miastach wykonują co najwyżej projekt budynku biurowego raz na kilka miesięcy, zazwyczaj są to projekty domów jednorodzinnych, tworzenie projektów budynku gospodarczego.

roletyNajczęściej są to jednak projekty niewielkich domów jednorodzinnych posiadające w oknach rolety wewnętrzne, takich do 150m2, tradycyjnych, z garażem, często parterowych z poddaszem użytkowym. Architekt nie tylko tworzy, ale też sprzedaje gotowe już projekty a także nadzoruje budowę swoich projektów. Po dłuższym czasie takiej pracy można wypalić się zawodowo, jak można tego uniknąć? Na pewno tworząc niebanalne projekty, odnaleźć radość z tworzenia czegoś pięknego, pobudzanie swojej kreatywności. Dobry architekt powinien być na bieżąco z obecnymi trendami budowy nie tylko w kraju ale i za granicą. Można wprowadzać niektóre z tych nowinek na obszar swojego działania. Udoskonalenie swoich dawnych projektów, tworzenie projektów z serii nowoczesne domy parterowe, nowoczesne domy z płaskim dachem, domów z drewna, domów nietypowych, ekologicznych.

Jest wiele możliwości odnalezienia dawnej radości z tworzenia, dobrym pomysłem jest startowanie w konkursach na zaprojektowanie budynków użyteczności publicznej. Wygrana takiego konkursu może nie tylko przynieść korzyści finansowe ale też typowo zawodowe, poszerzy kontakty zawodowe, umożliwi dostęp do różnych informacji, wymianę koncepcji z innymi kolegami po fachu.