Łopata przydaje się w wielu okolicznościach i powinna znajdować się w zasobach każdego gospodarstwa domowego. Stanowi ona podstawowe narzędzie, ułatwiające odśnieżanie, pomaga w czasie dużych porządków na podwórku, upraszcza przesypywanie niespójnych materiałów, np. zboża, piasku lub żwirku.

Plastikowe łopaty o dużej wytrzymałości

mocne łopaty plastikoweLekkie plastikowe łopaty są jednym z najpopularniejszych oraz najczęściej wybieranych modeli szufli gospodarczych. Ich niewątpliwą zaletą jest niska waga. W momencie, kiedy musimy odśnieżyć znaczny obszar, a śniegu jest dużo i jest ciężki oraz mokry, taka łopata jest niezwykle przydatna. Dzięki niej nie zmęczymy się tak bardzo, jak np. przy pracy łopatą metalową. Ponadto mocne łopaty plastikowe, których brzegi zostały wyposażone w metalową nakładkę świetnie sprawdzają się w usuwaniu ubitego śniegu oraz lodu z powierzchni chodnika lub podjazdu. Szuflami pozbawionymi metalowych krawędzi można odśnieżać delikatne strefy, np. płytki na tarasie lub karoserię samochodu. Kolejnym ułatwieniem, które oferują nam producenci łopat są teleskopowe trzonki. Takie modele z łatwością złożymy i przewieziemy w bagażniku samochodu, albo schowamy w niewielkim składziku. Za składane łopaty musimy zapłacić nieco więcej, dlatego jeżeli komuś nie zależy na takim udogodnieniu może kupić szuflę z klasycznym trzonkiem drewnianym. Jego zaletę stanowi możliwość bezproblemowej wymiany, kiedy ulegnie uszkodzeniu.

Plastikowe, wytrzymałe łopaty są dostępne w różnych rozmiarach. Większe są przeznaczone głównie do odśnieżania ulic, chodników, placów, parkingów itp., a także wykorzystywane w gospodarstwach rolnych np. do przesypywania zboża. Mniejsze sprawdzą się podczas oczyszczania niewielkich powierzchni, np. odśnieżania samochodu.