Wychowanie konia, tak aby była nam posłuszny powinniśmy zacząć najszybciej jak się da. Najlepiej gdy koń będzie jeszcze źrebakiem. Na takim etapie wychowywanie konia polega na przebywaniu w jego towarzystwie. Ważne jest by czuł nasza obecność i przyzwyczajał się do zapachu.

Boksy dla koni pomocne w nauce

 

boksy dla koniDlatego możliwie często wymieniajmy podłoże dla koni w jego stajni, głaszczmy, karmy go. W takim wypadku wyrabiamy w koniu przekonanie, że człowiek to osoba przyjazna, która mu nie zagraża. Wychowanie konia w dorosłym wieku to już długa nauka w stajni, projekty stajni powinny być dostosowane więc do tego typu procesów wychowawczych. Pomocne w tej nauce mogą być boksy dla koni, odpowiednio szerokie umożliwiają zwierzęciu podejście do nas aby się przywitać pamiętajmy żeby wtedy nagrodzić konia poczęstunkiem. Najlepiej wybrać do tego wysuszony chleb który noszony w kieszeni naszej kurtki przejdzie naszym zapachem. Dzięki temu koń zostanie nagrodzony za posłuszeństwo a dodatkowo skojarzy nasz zapach z przyjemnością. Budowa stajni powinna umożliwiać właścicielowi swobodny kontakt ze zwierzęciem. Kolejnym etapem wychowawczym jest prowadzenie konia w ręku. Zwierzę powinno maszerować przy człowieku bez problemu, dlatego etap ten jest niesamowicie ważny. Krytycznym momentem w wychowaniu może okazać się siodłanie. W tym procesie ważne jest żeby podczas siodłania unieruchomić konia, dla przykładu przywiązując go do boksu. Wszystkie zabiegi wychowawcze powinny nas doprowadzić do sytuacji gdy koń stanie nam się całkowicie posłuszny.

Jeźdźca powinien decydować o tempie jazdy, kierunku i o wykonywanych manewrach. Koń nie powinien narzucać swoich chęci. Jeśli zaczniemy wychowanie konia już od najmłodszych lat to będziemy mieć pewność, że w przyszłości będzie wierny, a relacja z nim będzie spokojna.