Zabezpieczanie stalowych elementów przed korozją ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia maksymalnej żywotności konstrukcji, na którą się one składają. Można to osiągnąć dzięki malowaniu, lecz pomalowane elementy z czasem wymagają konserwacji i ponownego pokrycia danej powierzchni warstwą ochronnej powłoki malarskiej. Doskonałą alternatywą jest znana od wieków metoda cynkowania zanurzeniowego.

Na czym polega ogniowe cynkowanie?

cynkowanie ogniowePolega ona na wykorzystaniu właściwości elektrochemicznych materiału, na który nakładana jest cynkowa powłoka. Uzyskiwana jest ona w procesie zanurzenia stalowych elementów w płynnym cynku podgrzanym do temperatury sięgającej ponad czterystu stopni Celsjusza. Po wynurzeniu następuje stygnięcie, podczas którego cynk ściśle przywiera do powierzchni tworząc na niej powłokę anodową o znacznie niższym potencjale korozyjnym. Dzięki temu powstaje fizyczna oraz elektrolityczna bariera chroniąca stal przed rdzewieniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Cynkowanie ogniowe zabezpiecza metalowe elementy nawet na pięćdziesiąt lat. Jest trwałe, co oznacza, że w przeciwieństwie do powłok malarskich nie wymaga cyklicznej renowacji, a tym samym nie generować będzie dodatkowych kosztów na przestrzeni lat. Dzięki takiemu zabezpieczeniu zyskujemy gwarancję, że ocynkowany element będzie nam służył przez bardzo długi czas i wraz z jego upływem nie utraci swoich właściwości. Cena usługi cynkowania ogniowego zależy od wielu czynników, między innymi wielkości elementu, na który nakładany jest cynk, a także od pożądanej grubości powłoki ochronnej.

Należy pamiętać, że metalowe konstrukcje, które znajdować się będą w miejscach o dużej wilgotności lub zasoleniu, na przykład w atmosferze morskiej, a także stawiane na obszarach przemysłowych wymagają znacznie grubszej warstwy cynku, niż te stosowane na przykład w domach mieszkalnych, czy w łagodnej atmosferze wiejskiej.