Płaskostopie jest jedną z częstszych dolegliwości, jakie dotykają stóp. Choroba ta polega na tym, że stopa staje się niemal zupełnie płaska. Zdrowa stopa jest natomiast naturalnie wygięta w łuk. Stopy osoby cierpiącej na płaskostopie mają kontakt z podłożem praktycznie na całej długości lub szerokości, podczas gdy jedynie pięta oraz pierwsza i piąta kość śródstopia zdrowej stopy stykają się z powierzchnią.

Rola wkładek na płaskostopie w leczeniu choroby

Wkładka na płaskostopiePłaskostopie może być wrodzone lub nabyte. W tym drugim przypadku najczęstszą przyczyną jest chodzenie w źle dobranych butach, stałe obciążenie stóp czy nadwaga. Jakie są objawy płaskostopia? Może ono (choć nie musi) prowadzić do powstawania obrzęków i bólów w okolicy podbicia. Jedną z konsekwencji płaskostopia może być też nadmierne pocenie się stóp, które prowadzi często chociażby do grzybicy stóp. Na stopach mogą pojawiać się również odciski, nagniotki czy haluksy. W jaki sposób leczyć zatem płaskostopie? Często używaną metodą leczenia jest gimnastyka korekcyjna, której poddawane są zwłaszcza dzieci. Nie zawsze przynosi ona jednak oczekiwane rezultaty. Jedną z najskuteczniejszych metod jest natomiast wkładka na płaskostopie. Wkłada się ją do butów i nosi regularnie. Rolą wkładek jest minimalizowanie obciążeń kręgosłupa, stawów kolanowych i biodrowych oraz bólu stóp. Warto pamiętać, że wkładki na płaskostopie powinny być dobrane indywidualnie dla każdego przypadku, najlepiej po konsultacji lekarza ortopedy i wykonaniu komputerowego badania stóp.

Jakie wkładki wybrać? Powinny być one odpowiednio wyprofilowane. Wkładki na płaskostopie wykonane są z różnych materiałów oraz występują w kilku kolorach i wielu rozmiarach i kształtach. Każdy znajdzie zatem z pewnością właściwe wkładki dla siebie!