Dobry niezawodny kołowrotek to podstawa każdego zestawu wędkarskiego, niezależnie czy jest to zestaw do połowu spinningowego czy gruntowego. Jedynie w klasycznej i starej metodzie łowienia nie potrzebujemy kołowrotka.

Czy kołowrotki firmy Okuma to coś, w co warto zainwestować nasze pieniądze?

OkumaKołowrotki Konger maja bardzo dobra konstrukcję mechanizmu. Ważna też jest jakość materiałów, a tutaj wygrywa kołowrotek Jaxon. Jednak nie ma co porównywać tych dwóch firm ponieważ maja one całkowicie odmienne metody budowy. Różnią się dosłownie wszystkim, od wykonania po materiał. To jak celnie i daleko rzucamy, zależy od tego jaki jest system nawoju żyłki na szpulę. I tutaj również obydwie firmy się drastycznie różnią. Wszystko co robimy podczas połowu a przynajmniej większość jest zależna od kołowrotka. Ważne jest jak wykonany jest hamulec, który powinien być precyzyjny po to aby pomóc nam przy holowaniu większej sztuki, jeśli mamy delikatny sprzęt. Wtedy kołowrotek powinien być mniejszy. W produkcji takich górują firmy Mikado oraz Ryobi. Te dwa rodzaje kołowrotków czyli duże masywne oraz małe i delikatne muszą być przygotowane. W ofertach wielu firm mamy duży wachlarz kołowrotków spinningowych, gruntowych, morskich, muchowych oraz multiplikatory. Firmy Mikado i Konger również oferują rożnego rodzaju wędki, do których produkcji włącza się również firma znana z rowerów Shimano. Różnego rodzaju kołowrotki tylko już niestety niższej jakości co za tym idzie trochę tańsze produkuje firma Okuma. Wiele z tych firm ma również przynęty. Każda z nich jest specjalistą od czegoś innego.

Jeżeli jesteś amatorem wędkarzem, to zależnie od tego w jakich warunkach łowisz, czy na morzu, czy gruntowo, warto abyś zaopatrzył się w porządny kołowrotek to wbrew pozorom on a nie wędka jest najważniejszy w całym zestawie i jeśli źle będzie dobrany to niestety źle będzie nam się łowiło.