Dawniej przy oknach zawieszano po prostu firany czy zasłony. Dzisiaj te rozwiązania uważane są za staromodne. Obecnie prym w tej dziedzinie wiodą rolety okienne. W dużym stopniu spowodowane jest to ich licznymi zaletami. Rolety zewnętrzne ze Szczecina inaczej zwana żaluzjami budowlanymi umieszczane są od zewnętrznej strony okna.

Jakie są wady i zalety rolet zakładanych na zewnątrz

RoletaNie tylko stanowią one osłonę przeciwsłoneczną, ale także antywłamaniową. Wyglądem zewnętrznym przypomina ona plisy, ze względu na to, że tworzą je wzajemnie połączone listewki, które tworzą pancerz przypominających harmonijkę. Ich odsłanianie i zasłanianie odbywa się przez mechanizm umieszczony wewnątrz domu, najczęściej jest to skrzynka z pasem, którego pociąganie powoduje składanie rolety. Tego typu rolety stanowią dobrą izolację cieplną co ma duże znaczenie zimą podczas okresu grzewczego. Poza tym eliminują one szkodliwe działanie promieniowania UV emitowanego przez słońce, które powodują blaknięcie tapet, farby, obić meblowych. Ponad to w upalne dni, chronią one pomieszczenie przed uciążliwym słońcem, nagrzewającym wnętrze. Dzięki różnym rodzajom kaset, możliwe jest bezproblemowe zamontowanie ich zarówno w nowo powstałych budynkach jak i tych już istniejących. Dodatkowe rolety zewnętrzne wyposażone są w różnego rodzaju udogodnienia.

Na przykład moskitiery, które chronią przed wlatującymi z zewnątrz owadami, a także zawierają otwory, gwarantujące przepływ powietrza przy całkowicie zasuniętej rolecie. Niestety tego typu rozwiązania nie są tanie i musimy przegotować się na koszty nawet kilku tysięcy