Większość ludzi napotkanych na ulicy raczej nie umiałaby odpowiedzieć na pytanie, czym są rozdzielnice średniego napięcia. Wydaje się jednak, że umiejętność logicznego myślenia w połączeniu z intuicją pozwoliłyby określić, w jakiej kolejności prąd przepływa przez rozdzielnice średniego i rozdzielnice niskiego napięcia zanim dotrze do naszych domów. Dlaczego jednak tak się dzieje?

prądZaznaczenie na prostym schemacie ukazującego drogę, jaką prąd pokonuje z elektrowni do domu mieszkalnego, napięcia wysokiego, średniego i niskiego jest zadaniem dość intuicyjnym. Po co jednak są te wszystkie stacje transformatorowe? Czy nie można po prostu przesyłać prądu o napięciu 230 V z elektrowni do naszych mieszkać? Sprawa niestety nie jest tak prosta. Rezystancja własna przewodów sprawia, że wraz z ich długością rośnie wartość strat energii. Z tego też powodu korzystniejsze jest przesyłanie na dalszą odległość prądu o niskim natężeniu. Jeżeli jednak jego energia ma być wystarczająco duża, należy użyć transformatora, aby uzyskać niższe napięcie i wyższe natężenie. Transformator wchodzi w skład stacji transformatorowych, tak samo jak rozdzielnice niskiego napięcia lub rozdzielnice średniego napięcia. Wpływający do nich prąd jest dzielony na więcej wyjść o takim samym napięciu jak wejście. Stacje transformatorowe wyposażone są także w pulpity sterownicze, które umożliwiają lepsze zarządzanie siecią. Dzięki nim możliwe jest odcięcie jednego z wielu wyjść od źródła napięcia. W ten sposób unika się sytuacji, w której drobna awaria paraliżuje działanie całej dzielnicy. Pulpity sterownicze czynią także prace konserwacyjno – naprawcze o wiele bardziej bezpiecznymi.

Przyczyny stosowania stacji transformatorowych nie są zbyt skomplikowane. Takie stacje składają się z transformatora i rozdzielnicy średniego lub niskiego napięci oraz opcjonalnie pulpitu sterowniczego. Dzięki temu, że parametry prądu możemy zmieniać na drodze jego przesyłu, cena za energię jest przystępna.