Nie da się prowadzić firmy bez rozliczenia księgowości, gdyż to jeden z podstawowych obowiązków każdego przedsiębiorcy. Może to robić samodzielne, jeżeli tylko posiada odpowiednią wiedzę i nieco doświadczenia lub zlecić profesjonalistom.

Czy usługa księgowa jest kompleksowa?

usługi księgoweKażdy przedsiębiorca prędzej czy później stanie przed wyborem najlepszego sposobu na prowadzenie księgowości. Przeważnie następuje to na samym początku działalności, ponieważ niewielka ilość właścicieli firm podejmuje się samodzielnego prowadzenia swoich rachunków. Przeważnie pada na samodzielną księgową lub usługi księgowe świadczone przez liczne biura rachunkowe. Przeważnie jakość pracy w obu przypadkach jest na podobnym poziome, ale znacznie różni się wysokość kosztów. Zatrudnienie księgowego w firmie wiąże się z zapewnieniem mu nowego stanowiska pracy, wyposażeniem go w niezbędne narzędzia i zapewnienie wynagrodzenia adekwatnego do posiadanych umiejętności. Sama pensja głównego księgowego to koszty rzędu trzech – pięciu tysięcy, zatem spore obciążenie dla budżetu. W przypadku usług księgowych, wysokość kosztów jest przeważnie o połowę niższa, dlatego też jest tak duże zainteresowanie nimi, zwłaszcza w małych i średnich firmach. W biurach rachunkowych przeważnie pracuje kilku głównych księgowych, aby możliwe było zachowanie najwyższej jakości usług i rozliczanie jednocześnie kilkudziesięciu albo nawet kilkuset firm. Ponadto zatrudnieni są też kadrowi, którzy znacznie odciążają w pracy księgowych.

Na rynku działa nawet kilkadziesiąt tysięcy biur rachunkowych, które świadczą swoje usługi dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dla spółek. Abonamenty dla przedsiębiorców są indywidualnie ustalane przy podpisaniu umowy i najniżej mogą wynosić niecałe dwieście złotych.