Rodzina to bardzo ważna instytucja społeczna, jednak nie zawsze łatwo się jej funkcjonuje. Spore wydatki, jakie muszą ponosić rodzice na wychowanie swojego potomstwa są przytłaczające i często działają zniechęcająco dla osób, które myślą o założeniu własnej rodziny. Nie chcą oni skazywać swoich dzieci na problemy finansowe, więc wstrzymują się z decyzją o założeniu rodziny. Ulgi dla rodziny mogłyby to zmienić.

Zniżkowa karta dużej rodziny jak to z nią jest?

karta dużej rodzinyCen ustalanych przez producentów, hurtownie i sklepy nie można zmienić, bo to decyzja, która należy tylko do nich. Można jednak przyznać niektórym grupom społecznym zniżki, które ułatwiłyby im zapanowanie nad swoimi finansami. Komu jednak takie zniżki by się należały? Czy wszystkie rodziny powinny mieć takowe? Jeśli tak, to czy powinny być jednakowe, czyli np. dla wszystkich rodzin zniżki 10%, czy 10% dla jednego dziecka, 20% dla drugiego i tak dalej? Obecnie istnieje zniżkowa karta dużej rodziny, która zapewnia takie ulgi dla rodzin posiadających trójkę lub więcej dzieci. Co jednak z pozostałymi rodzinami? Czy im nie należą się żadne zniżki? W końcu czasem rodzince jednego dziecka pracują za stawkę minimalną i ciężko jest się im utrzymać, a rodzince trójki dzieci prowadzą bardzo dobrze prosperujące przedsiębiorstwo i zarabiają bardzo dużo. Rodzince trójki dzieci, a rodzice ósemki też mają różny zakres obowiązków i różną ilość czasu wolnego, a jednak będą korzystać z tych samych zniżek. Ulgi dla rodziny powinny być raczej przyznawane ze względu na dochody, a nie tylko na ilość dzieci.

Karta dużej rodziny niewątpliwie jest ciekawym pomysłem, ale powinien ten pomysł zostać dopracowany i dopasowany do wielu zmiennych. Wtedy zniżki dla rodzin byłyby lepiej dostosowane do potrzeb rodzin i więcej osób mogłoby z nich produktywnie skorzystać, zatem ulgi dla rodziny działałyby lepiej niż obecnie.