Moja babcia jest krawcową i zajmuje się często szyciem ubrań od zera na zamówienie. Zwykło się przyjmować za pewnik, że ludzie w podeszłym wieku nie przepadają za zmienianiem nawyków i nie szukają nowych wyzwań, jednak moja babcia jest osobą bardzo otwartą na nowe doświadczenia i często eksperymentuje.

Cięcie laserem materiałów i tkanin

cięcie laseremDobrze odnajduje się w Internecie i w gąszczu stron internetowych potrafi znaleźć interesujące wzory ubrań, które ją inspirują. Na przestrzeni lat wykorzystywała wiele różnorodnych technik, takich na przykład jak zdobienie ubrań za pomocą batiku, przetarć czy specjalnych rodzajów barwników. Ostatnio bardzo zainteresowały ją ubrania z ażurowymi wzorami, nie wiedziała jednak, jak osiągnąć taki efekt. Próbowała domowymi sposobami, jednak nie mogła znaleźć właściwej metody. Podczas internetowych poszukiwać dowiedziała się ze zdziwieniem, że podobne dziurki w materiale tworzy cięcie laserowe, wykonywane przy użyciu odpowiednich maszyn. Wiedziałam, że lasery wykorzystywane są w wielu dziedzinach i miałam mgliste pojęcie na temat cięcia przedmiotów za ich pomocą, jednak nie przypuszczałam, że laserami można ciąć tkaniny. Babcia koniecznie chciała to wypróbować. Mieszkamy w Warszawie, więc nietrudno było znaleźć odpowiedni zakład wykonujący cięcie laserem materiału.

Z ozdobionej ażurowymi wzorkami niebieskiej bawełny babcia uszyła piękne tuniki. Dowiedziałam się, że cięcie laserowe daje też taką korzyść, że tkanina nie strzępi się na brzegach przy dziurkach. Cóż, człowiek uczy się całe życie.