Nawet jeśli kupimy sadzonki truskawek z pewnego źródła czasem nie mamy wpływu na szkodniki które je atakują. Oprysk truskawek jest niezbędny aby zapobiec atakom szkodniki. Najpopularniejsze szkodniki to przędziorek chmielowiec- szkodniki są niewielkie, małe pajączki są roztoczami i mają żółtą barwę.

Jakie szkodniki atakują truskawki?

Szkółka truskawekRobaki atakują roślinę żerując na spodniej stronie . Obecność szkodnika na truskawkach możemy zauważyć poprzez żółte plamy oraz pajęczynę. Naturalnym opryskiem jest Neudosan który po prostu leczy te rośliny po ataku przędziorka kolejnym ze szkodników jest zmiennik lucernowiec.. Robak należy do pluskwiaków. Ma żółto brązowy kolor. Atakuje on kwiaty i zawiązki owoców. Szkodnik doprowadza do zniekształcenia roślin. Naturalnym opryskiem jest Bioczos BR, który jest preparatem owadobójczym trzecim i najbardziej uciążliwym szkodnikiem jest roztocz truskawkowiec. Jaks sama nazwa wskazuje należy do roztoczy. Jest tak mały że ludzkie oko nie jest w stanie go dostrzec. Ma jasno beżowy kolor. Żywi się świeżo wyrastającymi częściami roślin. Jego działalność doprowadza do deformacji krzaków. Na tego szkodnika nie ma naturalnego oprysku. Istnieją tylko chemiczne opryski. Dokonując oprysku truskawek musimy zachować okres karencji aby nie zatruć się pożywieniem. Pod żadnym pozorem nie wolno skracać okresu karencji. Trzeba pamiętać że preparaty z których przygotowujemy opryski są środkami chemicznymi, więc trzeba trzymać je z dal od dzieci. Lepiej niech zjedzą zdrowe i dobre truskawki. Środki te również należy przechowywać w oryginalnych, solidnie zamkniętych opakowaniach.

Przy oprysku rośliny powinniśmy się ubrać tak aby zasłonić i nos, oczy i wszystkie odkryte części ciała. Usta zakrywamy maseczką, którą można dostać w każdym sklepie ogrodniczym. Poza tym zakładamy bluzę z długimi rękawami i spodnie z długimi nogawkami.