Na polskim rynku znaleźć można wiele preparatów, które mają zapobiegać powstawaniu odleżyn. Są to też preparaty, które stosuje się wtedy, kiedy dojdzie już do wytworzenia się odleżyny. W produktach tego typu znajdują się różnego rodzaju substancje, które wpływają na narażoną uciskiem skórę.

Dekspantenol, wyciąg z rumianku i alantoina

PC 30Odleżyny to rany, które powstają głównie u osób przykutych do łóżka z powodu choroby. Takie rany na skórze są bardzo bolesne, a oprócz tego może dochodzić do ich powikłania, jeśli tylko rany nie będą odpowiednio pielęgnowane i oczyszczane. Jednym z preparatów przeciwodleżynowych, które są dostępne w polskich aptekach jest PC 30, który pomaga też w przypadku już powstałych zmian na skórze, które wywołane zostały czynnikami mechanicznymi i chemicznymi. Preparat ten stosuje się również w przypadku oparzeń I stopnia. Zadaniem tego preparatu jest wzmocnienie skóry. Chodzi o to, by stała się ona bardziej odporna na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Produkt ma poprawić jej naturalne funkcje. Oprócz tego trzeba wspomnieć o tym, że PC 30 ma właściwości antybakteryjne. Jest to więc substancja, która będzie zapobiegać nadkażeniom już powstałym ran. W preparacie nie znajdują się żadne sztuczne środki konserwujące. Preparat jest też rozpuszczalny w wodzie, ponieważ nie zawiera żadnych dodatków olejów. Jedną z substancji, która znajduje się w tym produkcie, jest dekspantenol. Jest to prowitamina B5.

To ona odpowiada za regenerację skóry oraz za jej elastyczność. Kolejną substancją jest wyciąg z kwiatów rumianku. Rumianek stosowany jest w medycynie ludowej już od kilkuset lat. Łagodzi podrażnienia skóry i wpływa korzystnie na przemianę materii. Wyciąg z kasztanowca zapobiega obrzękom. Z kolei alantoina prowadzi do regeneracji skóry i jej wzmocnienia.