Sprzedaż jaj, wiejskie jaja na sprzedaż, świeże jajka. Takie i inne tablice reklamowe można spotkać w wielu wsiach i niewielkich miasteczkach. Czy sprzedaż jajek jest czymś, na czym można zarobić? Czy hodowla kur i sprzedaż jaj to zajęcia opłacalne? Warto poznać odpowiedź.

kura2Zbyt na świeże wiejskie jaja będzie zawsze, co więcej, staje się coraz większy. Nie można się temu dziwić. Każdy, kto kupował jajka w sklepach i „z gospodarstwa”, z pewnością zauważył różnice w ich jakości. Kupione w sklepie najczęściej są mało smaczne, blade, niewielkie. Jajka kupione z gospodarstwa to zupełnie inna jakość. Ładne, o wyraźnej barwie żółtka i zupełnie innym smaku. Klientów na takie jajka nie brakuje i z pewnością nie zabraknie. Aby jednak mówić o zysku ze sprzedaży jajek trzeba jednak wiedzieć, jak hodować kury, by wydatki nie przekroczyły ewentualnych zysków.

Nawet niewielka ferma drobiu wymaga posiadania pomieszczenia na kurnik. przy kilkudziesięciu kurach nie musi to być pomieszczenie bardzo duże, przy kilkuset już tak. Jeśli mamy takie pomieszczenie musimy jeszcze zdać sobie sprawę z jednego. Kury należy czymś karmić. Owszem. Zawsze jest możliwość karmienia paszą, ale takie działania spowodują, że nie będą to zdrowe jajka, a jajka jakich wiele. O wiele lepszym rozwiązaniem jest karmienie zbożami, resztkami i zadbanie o to, by kury miały miejsce, w którym będą same poszukiwać jedzenia – grzebać w ziemi, wyjadać robaki, trawy i wszystko, na co będą miały ochotę. Oczywiście wybieg trzeba ogrodzić, a najlepiej podzielić na kilka części. W czasie, gdy w jednej kury wszystko zjedzą, można ją zamknąć i pozwolić trawie rosnąć. Oczywiście możliwy jest także chów ściółkowy, ale warto tego unikać.

Aby zacząć sprzedawać jajka, trzeba do hodowli kur się solidnie przygotować. Mieć miejsce, możliwość taniego karmienia zbożami, a więc tanie miejsce zakupu lub – najlepiej – choć niewielkie pole, na którym można będzie zboże uprawiać i pieniądze na zakup kur i niezbędne inwestycje. Jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy i będziemy dbać o nasze kury, z czasem sprzedaż jaj będzie nam generować zyski.

Źródło: Chów ściółkowy – Ferma Kaźmieczak