Rolnicy od zawsze borykają się z problemem szkodników. Niegdyś stosowali oni sposoby naturalne, każdy miał kota, a nawet i kilka, używał dymu by pozbyć się nieznośnych owadów. Sposoby te o tyle naturalne często okazywały się nieskuteczne. Worki z zbożem i zbioru plonów były nagminnie niszczone przez myszy i robactwo.

Jakie rozwiązania zwalczające szkodniki mają do dyspozycji rolnicy?

zwalczanie szkodnikówWspółczesny rolnik może jednak skuteczniej się bronić. Ma do swoich usług fachowców zajmujących się istotnym zajęciem, jakim jest zwalczanie szkodników. W skład ich ofert można zaliczyć usługi związane z zwalczaniem gryzoni. Przydatne zwłaszcza gdy ilość myszy czy szczurów, które opanowały magazyn jest znaczna i swojski kot nie ma szans podołać temu zadaniu. Co jeszcze oferują tacy specjaliści? Tępienie wszelkiego rodzaju robactwa, zwalczanie pluskiew, karaluchów, wołek. Metoda może być różna w zależności od rodzaju robactwa i miejsca jego zagnieżdżenia. Najczęściej rolnicy potrzebują gazowania zboża, czyli procesy, który polega na zabiciu owadów znajdujących się w zbożu za pomocą gazu. Jest to bardzo potrzebne, gdyż robactwo bardzo chętnie pojawia się złożonym z magazynie czy silosie zbożu. Woda dostarczana do pól również musi być oczyszczona, gdyż zawarte w niej organizmu i chemia mogły by się okazać bardzo szkodliwe.

W Polsce do oczyszczania wody najczęściej się stosuje chlorowanie, a rzadziej ozonowanie. Wszystkie te nowe rozwiązanie i usługi sprawiają, że życie współczesnego rolnika jest zdecydowanie łatwiejsze. Łatwiejsze życie przekłada się nie tylko na wydajność, ale także na fakt, że zbioru są większe i lepszej jakości, bo po prostu nie są zniszczone przez szkodniki.