Podstawowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej są baterie. To właśnie one wychwytują promienie słoneczne i przetwarzają je na prąd o stałym napięciu. Baterie tworzą ogniwa fotowoltaiczne.

Baterie słoneczne – co wykorzystuje się do ich budowy

panele solaroweOgniwa produkowane są z różnych materiałów – materiały te muszą posiadać zdolność przewodzenia prądu. Panele fotowoltaiczne, czyli łańcuchy pojedynczych ogniw, mogą mieć jednak różną budowę.
Polscy producenci proponują obecnie baterie wykonane z pięciu różnych materiałów. Podstawą ofert większość firm są panele solarne wykonane z krzemu. Producenci wykorzystują krzem polikrystaliczny oraz krzem monokrystaliczny. Ogniwa z krzemu monokrystalicznego charakteryzują się wydajnością, która sięga od 14 do 16 procent. Na pierwszy rzut oka, odróżnimy je po kształcie – ogniwa fotowoltaiczne wykonane z krzemu monokrystalicznego mają bowiem kształt wielokątów. Duże zainteresowanie wśród inwestorów znajdują również panele fotowoltaiczne produkowane z krzemu polikrystalicznego. Są one tańsze od ogniw monokrystalicznych, ale ich wydajność jest nieco niższa. Ich wyróżnikiem jest niebieski odcień. Na pojedynczych ogniwach powinniśmy również dostrzec widoczne krzemowe kryształki. Mniej popularne są baterie słoneczne wykonane z krzemu amorficznego. Wydajność tego typu ogniw oscyluje w granicach od 6 do 8 procent. W sklepach zajmujących się sprzedażą zestawów fotowoltaicznych pojawiają się również nowości. Są to panele solarne wykonane z materiałów innych niż popularny w Polsce krzem. Jedną z owych nowinek na rynku są ogniwa z tellurku kadmu, których wydajność wynosi około 11 procent. Cieniutka warstwa tellurku kadmu, który również jest półprzewodnikiem, zapewnia dość dobrą wydajność. Tego rodzaju baterie mają więc szansę na rozpowszechnienie na rynku.

Rzadkością są ogniwa zbudowane z galu, selemu, indu oraz miedzi. Tutaj również warstwa półprzewodnika (mieszanina materiałów) jest bardzo cienka – kilka milimetrów. Na świecie dostępne są także panele wykonane z innych materiałów półprzewodnikowych.