Wagi sklepowe są to urządzenia, które są nieodłącznym elementem każdego większego sklepu wliczając w to sklepy spożywcze a tym bardziej supermarkety, w których jest wiele stoisk samoobsługowych. Na każdym z takich stoisk możemy dostrzec wagę, która umożliwi nam dokładne określenie wagi danego przedmiotu. W tym tekście chciałbym skupić się na procesie, który umożliwia nam dopuszczenie takiego urządzenia do stosowania, a którym jest legalizacja wagi.

Przykłady legalizacji wag

wagi sklepowe z legalizacjąLegalizacja wagi pozwala nam na określenie czy dane urządzenie stanowi gwarant dokładności oraz bezpieczeństwa dla przedmiotu, który zamierzamy zważyć. Jako, że wagi sklepowe z legalizacją mogą przechodzić przez różne rodzaje legalizacji, w tym tekście postaram się podać następujące ich rodzaje. Po pierwsze można wspomnieć o legalizacji pierwotnej, czyli procesie, który wykonywany jest przez producenta bądź importera wyprodukowanego produktu. Proces ten umożliwia dopuszczenie wagi do obrotu oraz zezwala na eksploatowanie urządzenia z gwarancją dokładności. Legalizacja ta ważna jest przez 3 lata, po tym okresie należy dokonać legalizacji ponownej, która wykonywana jest przez specjalnie do tego przeszkolony urząd, którym jest urząd miar. Ważność takiej legalizacji określa się na 25 miesięcy. Na wagę naklejona jest plomba, która określa nam długość trwania legalizacji oraz data jej przeprowadzenia. Kolejnym przykładem legalizacji jest jednostkowa, którą można określić jako pierwotną wykonywaną na przyrządzie pomiarowym w wykonaniu jednostkowym. Wykonywana jest na specjalne życzenie klienta, dzięki czemu przeprowadzona jest indywidualnie na zamówienie. Legalizacja ta wykonywana jest w przypadku specjalnych zamówień.

Wagi sklepowe muszą przejść przez proces legalizacji, aby móc je dopuścić do obrotu. Proces legalizacji pozwala określić nam wagę jako tą, która jest dokładna oraz precyzyjnie wskazuję nam wartość masy danego produktu, w porównaniu z wytycznymi urzędu miar. Legalizacja jest obowiązkowa w związku z czym zdawajmy sobie z tego sprawę.