Prawo karne nie jest tak popularne, jak rodzinne czy cywilne. Dlatego nieco mniej kancelarii specjalizuje się w zagadnieniach kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego. Gdy naszym miejscem zamieszkania jest Bydgoszcz, nie powinniśmy jednak mieć problemu ze znalezieniem dobrego karnisty.

W jakich sprawach karnych pomoże nam adwokat?

Prawnik, adwokatPrawo karne może być tylko jedną ze specjalności konkretnej kancelarii. Wiele biur łączy kompetencje kilku czy kilkunastu radców prawnych oraz adwokatów specjalizujących się w różnych dziedzinach prawa. W ofertach często prawo karne pojawia się obok cywilnego, gospodarczego, handlowego i porad z innych dziedzin prawa, których udziela radca prawny. Na rynku działają jednak także kancelarie, które prowadzi adwokat specjalizujący się wyłącznie w zagadnieniach kodeksu karnego. Co wchodzi w skład takich ofert? Adwokaci podejmują się reprezentowania osób oskarżonych lub podejrzanych o przestępstwa oraz wykroczenia. Prawnik skupia się jednak nie tylko na samej obronie w toku postępowania przed sądem. Przygotowuje on także materiał dowodowy, poszukuje i przesłuchuje świadków. Pomoc prawna niezbędne jest już w postępowaniu przygotowawczym. Adwokat zajmuje się także wszystkimi formalnościami w toku postępowań apelacyjnych oraz kasacyjnych.

Wielu karnistów specjalizuje się w bardziej wąskiej dziedzinie dotyczącej konkretnych przestępstw. Mogą to być przestępstwa przeciw wolności lub mieniu, bezpieczeństwu w komunikacji, rozpatrywane w toku przyspieszonych postępowań sądowych. Prawnik zajmujący się prawem karnym może obsługiwać nie tylko osoby prywatne, ale także przedsiębiorców (firmy zwykle są oskarżone w przestępstwach przeciwko obrotom gospodarczym).