Każdy artysta, nie ważne czy tworzy muzykę, obrazy, pisze książki, ma prawo do swojego dzieła. To w większości krajów nie podlega wątpliwości i jest w mniejszym lub większym stopniu respektowane i chronione prawem. Jednakże systemu licencjonowania praw autorskich jest wiele i łatwo się w nich zgubić. Oto niektóre z nich: Licencje Copyright.

Jak działają prawa autorskie, szczególnie w naszym kraju?

muzyka do gierTen rodzaj licencji daje pełne prawa zarówno do stworzonej przez artystę wartości intelektualnej jak i majątkowej. W jej skład wchodzą: Autorskie prawa osobiste., Autorskie prawa majątkowe, Dowolny użytek.,Royalty free (najczęściej royalty free music), Domena publiczna Osoba która posiada taką licencje może (w zależności od rodzaju), dowolnie ją odtwarzać, bez ograniczeń co do ilości zarówno osób słuchających jak i odtworzeń. Może ona również upubliczniać swoje dzieła, sprzedawać je, zmieniać i kopiować w dowolnych ilościach. Tego rodzaju prawa dają pełna swobodne użytkowania daną wartością i egzekwowania płatności za jej wykorzystywanie. Jeżeli kogoś interesuje muzyka do filmów, muzyka do gier czy nawet muzyka do prezentacji zaleca się nabycie właśnie takiej licencji która umożliwia dowolne odtwarzanie utworu. Szczególnie opcja royalty music jest niezwykle popularna wśród osób które poszukują muzyki do swoich produkcji filmowych. Creative Commons. Licencje tego typu posiadają już większe ograniczenia co do użytkowania dzieła. Standardowe to: Uznanie Autorstwa, Bez Utworów zależnych., Użycie Niekomercyjne., Na Tych Samych Warunkach. Mogą one oczywiście łączyć się ze sobą w celu uzyskania pożądanej przez kupującego opcji. Istnieje tylko uwarunkowanie, że wszystkie kombinacje muszą w sobie zawierać Uznanie Autorstwa. Powala ono na użytkowanie dzieła i wszystkich jego pochodnych w tym na jego kopiowanie i wyświetlanie pod warunkiem podania autora. Przy wykorzystaniu czyjeś własności zarówno intelektualnej jak i majątkowej niezbędne jest umiecenie informacji o twórcy w celu zapobieganiu przywłaszczenia.

Jak widać licencji jest wiele i każda specyfikuje się czymś innym. Jednak jeżeli pragniecie wykorzystywać gdzieś czyjąś muzykę, film, książkę czy na przykład obrazy upewnijcie się czy na pewno możecie je wykorzystywać w tym miejscu i w taki sposób.