Pewne ważne informacje, jakie będą nam potrzebne, aby rozbudowywała się nasza drukarnia, to pojęcie o tym, czym są urządzenia wejścia oraz wyjścia. Choć uczą się tego dzieci już w szkole podstawowej, to wiele osób ma współcześnie z tym problem. Jeśli chodzi o wyposażenie drukarni, która próbuje zdobyć klientów za pomocą druku cyfrowego, to urządzenia wejścia i wyjścia rozpatrujemy na podstawie takiego sprzętu jak: drukarka, skaner, aparat fotograficzny i kserokopiarka.

Wejścia i wyjścia na przykładzie dobrze znanych urządzeń

druk cyfrowyRozpatrzmy to na przykładzie też innego sprzętu aby lepiej zrozumieć to i by móc w końcu produkować swoje wymarzone kalendarze na miarę Pirelli. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenia wejścia muszą być związane z wejściem a wyjścia muszą być związane z wyjściem. A czym są te wejścia i wyjścia: chodzi o samo przetwarzanie informacji. Biorąc pod uwagę np. akustykę i dźwięk przetwarzany przez komputer oraz urządzenia wejścia i wyjścia. Głośniki i słuchawki będą zdecydowanie urządzeniami wyjścia, gdyż przez nie wychodzi dźwięk z komputera na zewnątrz. Dlatego słuchawki i głośniki możemy stosować zamiennie, podłączając je do tego samego portu. Zwykle na komputerze oznaczony kolorem zielonym. Dla komputera i jego sterowników, nie ma znaczenia i nie ma rozróżnienia między głośnikami czy słuchawkami. Dla niego dźwięk po prostu wychodzi i jest coś dalej, co pozwoli mu uderzyć w powietrze i rozchodzić się dalej spoza świata zamkniętego wewnątrz komputera. Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli chodzi o druk cyfrowy. Gdy zlecamy tę czynność, większość danych przepływa w kierunku od komputera. Piszemy, że większość, a nie wszystkie, gdyż komputer musi też w przypadku druku cyfrowego odczytać stan docelowego urządzenia. Mikrofon natomiast będzie urządzeniem wejścia. Dlatego podłączać go musimy już do innego portu, bo jest odpowiedzialny on za co innego. Mianowicie wejście dźwięku przez mikrofon do komputera. Tam może on zostać przetworzony i znowu wyjść.

Teraz, jeśli chcemy produkować dobre ulotki, wizytówki i kalendarze, to rozpoznajemy sprzęt, jaki posiada drukarnia, jako urządzenia wejścia i wyjścia. Zatem drukarka jest ewidentnie urządzeniem wyjścia. Obraz czy tekst wychodzi z informacji cyfrowej na komputerze jako informacja na papierze, co jest jednym z potocznych opisów druku cyfrowego. Aparat fotograficzny i skaner, będą urządzeniami wejścia, choć aparat może być i wejściem i wyjściem. Skaner służy do skanowania a więc przetwarza obraz z zewnątrz do pamięci komputera. Podobnie robi aparat fotograficzny, który może dla przykładu fotografować grafiki i je przetwarzać dalej. Robiąc zdjęcie świata zewnętrznego, ten obraz trafia do pamięci aparatu, a więc jest wejściem. Aparat służący też jako kamera również jest urządzeniem wejścia.