Wygodne buty muszą pasować do naszej stopy pod względem długości i szerokości. W sklepie nieprzymierzane buty zawsze są ciaśniejsze i sztywne, ponieważ pochodzą od razu od producenta. Trzeba wziąć pod uwagę, że skórzane buty w trakcie użytkowania na pewno trochę się rozejdą po bokach.

Kiedy musimy włożyć do buta podpiętki?

podpiętki korkoweJedynie gumowe obuwie takie jak gumiaki, czy baleriny z tworzywa sztucznego, nie ulegają rozciągnięciu i zawsze są takie same, jak były w sklepie w trakcie zakupu. Naturalna skóra ma to do siebie, że jest elastyczna i ulega rozciąganiu, pod wpływem długotrwałego nacisku. Jest to jej zaleta, ale także wada. Jeżeli w trakcie zakupu, buty były trochę ciasne, to za parę dni będą idealnie pasować na nasze stopy i staną się tymi najwygodniejszymi. Jeżeli natomiast od razu kupiliśmy buty o numer, lub pół numeru większe, to po czasie może się okazać, że obuwie nam spada podczas chodzenia. W takiej sytuacji pomocne są podpiętki korkowe, które delikatnie podnoszą naszą stopę w bucie, lepiej wypełniając jego wnętrze. Stopa z podpiętką nie wypada z obuwia. Korek jest miękkim i lekkim tworzywem, dlatego nadaje się do stosowania w butach. W sklepach znajdziemy także podpiętki wykonane z silikonu, lateksu, czy żelowe najczęściej stosowane przez kobiety. Podpiętki są produkowane w kształcie małej podkowy, którą mocuje się na kleju w tylnej części obuwia. W zależności od tego jak dużo miejsca mamy w bucie, podpiętki mogą mieć wysokość od dwóch milimetrów do nawet jednego centymetra.

Różnego rodzaju wkładki i podpiętki, stosują kobiety w balerinkach, czółenkach i butach na obcasie. Czasem wystarczy minimalnie podnieść stopę w bucie, aby minął dyskomfort związany z za luźnym obuwiem. Podpiętki możemy kupić w większości sklepów obuwniczych, albo z artykułami szewskimi.