Wielu właścicieli domów jednorodzinnych po zakończeniu jego budowy i zakończeniu wyposażania przechodzi do urządzania ogrodu jako kolejnego elementu własnej działki. Jednakże powinien być to element projektowany jednocześnie, by stanowił spójny element  i estetyczną całość z otoczeniem i wyglądem samego budynku.

Czym są tarasy drewniane?

taras drewnianyŁącznikiem budynku i ogrodu mogą być tarasy drewniane, które jednocześnie są przedłużeniem domostwa, a drugiej strony stanowią już część ogrodu. Taras z drewna jest konstrukcja nadającą lekkość całości będąc płynnym przejściem na przykład murowanego domu i zadbanego ogrodu. W zależności od preferencji właściciela roślinność ogrodowa mogą stanowić drzewa owocowe, krzewy owocowe, a nawet rabaty warzywne lub też wyłącznie roślinność ozdobna, rośliny iglaste czy tez rośliny egzotyczne, które są w stanie znieść nasz klimat ( lub tez zimują w szklarniach lub pomieszczeniach domowych). Do roślinności egzotycznej zapewne spójną całość stanowiłyby tarasy z drewna egzotycznego. Rodzajów takiego drewna jest sporo, a wyboru dokonuje się w zależności od ceny, oczekiwań i trwałości, faktury, kolorystyki. Dla przykładu znane drewno tekowe jest właśnie takim egzotycznym gatunkiem, najbardziej cenionym, ale także jednym z najdroższych. Posiada jednakże wiele walorów nie tylko estetycznych, ale i użytkowych ( wysoka odporność na wodę, wysokie temperatury, grzyby, pleśnie). Wszelkie konstrukcje drewniane stosowane w ogrodzie wymagają oczywiście różnych gatunków drewna, w zależności od rodzaju wykonywanych elementów.

Taras zadaszony, altana czy zwykła pergola maja inne wymagania co do trwałości, rodzaju wymaganej konserwacji. Wśród bogatej oferty właściciel dokonuje wyboru rozważając swoje możliwości finansowe i nie zapominając o równie ważnej czynności jak nawadnianie ogrodów. Jeśli decyduje się na tradycyjne podlewanie, mniej kosztowne, także musi rozplanować dostęp do wody w każdym miejscu ogrodu lub przy większej zasobności portfela na szeroki wybór automatycznych systemów nawadniania.