Gdzie drwa rąbią tam wióry lecą, popularne powiedzenie, które mówi o konieczności ponoszenia strat celem osiągnięcia zysku. Jak powszechnie wiadomo praca z drewnem polega głównie na niszczeniu jego pierwotnej struktury w celu uzyskania pożądanego celu i efektu.

Trak i piły do niego

piły trakoweTartak jest instytucją w której panuje ciągły ruch i hałas, a w powietrzu unoszą się wyżej już wspomniane wióry oraz trociny. Jako pracownik takiej placówki doskonale wiem jak to wygląda od środka i mogę zapewnić iż moja praca jest wspaniała i ciekawa. Naprawdę wielką satysfakcją jest produkowanie tak wspaniałych produktów opartych o przemiły materiał czyli drewno. Jeżeli już mowa o trocinach, to nie można nie pomyśleć o sercu całego tartaku, a mianowicie o piłach, a konkretnie trakach. Piły trakowe to podstawa wszelkiej pracy tartacznej, bo jak można mówić o tartaku bez cięcia drewna, a traki to najważniejsze narzędzie, gdyż tnie największe kawały drewna a mniejsze, przeznaczone do dalszej obróbki. Traki zależnie od konstrukcji potrzebują różnego rodzaju ostrzy, które to musza być ostrzone i wymieniane regularnie. Ja sam często zajmuje się tego typu czynnościami i muszę powiedzieć, ze nie jest to może najtrudniejsza praca, ale za to niesamowicie odpowiedzialna, jedno bowiem przeoczenie może zatrzymać pracę całego tartaku na wiele godzin. Piły do traków muszą być najwyższej jakości i nie należy oszczędzać na ich kupnie oraz konserwacji. Zdecydowanie są to najważniejsze przedmioty w całym tartaku. 

Jak już udowodniłem, trak to serce tartaku, a piła trakowa to jego najważniejszy element, bez którego cała placówka nie mogłaby funkcjonować. Piękno z jakim pracuje ostrze przedzierające się przez pień drzewa jest nie od opisania, a wióry które powstają wtedy są ceną za to wspaniałe widowisko.