Każda zawierucha wojenna niesie za sobą poważne konsekwencje. Jej długo oczekiwane zakończenie na pewno przynosi ulgę wszystkim mieszkańcom, którzy od tak dawna marzyli o spokoju i porządku. Koniec konfliktu to jednak początek nowego etapu w dziejach państwa.

Odbudowa Kraju to długotrwały proces – my, Polacy ciągle odczuwamy na sobie zniszczenia jakie zostały nam wyrządzone podczas drugiej wojny światowej.

uchodźcaCo prawda wojna domowa w Syrii jeszcze się nie zakończyła, ale można przewidzieć jak będzie wygląda odbudowa państwa w czasach pokoju. Kraj będzie zniszczony wieloletnimi atakami bombowymi, powietrznymi, ściany będą miały dziury po pociskach z broni maszynowych i moździerzy. Odbudowa architektury i infrastruktury jest priorytetowa po zakończeniu działań wojennych. Własny dach nad głową to podstawa poczucia bezpieczeństwa każdego obywatela, bez względu na to czy ma roczek, dziesięć lat czy sto. Dawniej stanowił ochronę przed kulami, teraz musi chronić przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Żeby można było zamieszkań w takim domu niezbędne jest podłączenie wszystkich instalacji. Zerwane kable elektryczne, przerwane rury gazowe, zniszczone studnie głębinowe dostarczające wodę do miasta, zdewastowana instalacja kanalizacyjna- to wszystko trzeba wydźwignąć z ruin, by dało się normalnie żyć. Gorzej wygląda sprawa z zabytkami architektonicznymi. Często dotworzenie pierwotnego wyglądu rzeźby, budowli czy obrazu jest niemożliwe, szczególnie jeśli zniszczone zostały także źródła ikonograficzne dokumentujące te artefaktu kulturowe. Konserwatorzy zabytków już teraz wołają o pomstę do nieba w związku z niszczeniem przez terrorystów bezcennych zabytków. Wpisanie ich na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO czy listę zabytków zagrożonych nie powstrzymuje przestępców przez dewastacją. Uchodźca – każdy – niszczy swoje państwo, ponieważ nie walczą o niego i nie będą w stanie go odbudować.

Każdy uchodźca i każdy emigrant przyda się w działaniach rekonstrukcyjnych państwa, więc miejmy nadzieję, że uchodźcy z Syrii wrócą do swojego domu i pomogą w jego odbudowie.