Od właściwej izolacji termicznej w budynkach może zależeć bardzo dużo. Okazuje się, że w domach które nie posiadają warstwy termoizolacyjnej może dochodzić do powstawania wilgoci a w późniejszych etapach również pleśni czy grzybów. Trzeba jednak zauważyć, że materiałów do tworzenia termoizolacji jest tak dużo, że nie musimy wcale decydować się na stosowanie tradycyjnych rozwiązań. 

Płyty do ocieplania domów 

płyty izolacyjne pirGdybyśmy zapytali przypadkowe osoby o to jaki materiał najbardziej kojarzony jest z ocieplaniem to byśmy usłyszeli, że tym materiałem jest styropian. Nie da się ukryć, że popularność tego materiału jest niezwykle duża. Warto jednak podkreślić, że nie jest to obecnie jedyny materiał jakim można skutecznie ocieplać budynki. Na bardzo dużą uwagę zasługują obecnie płyty izolacyjne PIR, które z każdym dniem zyskują coraz większą popularność. Izolacje płytami PIR wykonywać można na różnych powierzchniach. Bez problemu takimi płytami ocieplimy zarówno budynki murowane jak i drewniane. Z racji niskiego współczynnika przepuszczalności termicznej (lambda) jest tak, że nawet cienka płyta może skutecznie zatrzymywać ciepło. W efekcie można w dużym stopniu wpływać na zwiększenie powierzchni użytkowej w pomieszczeniach. Już nawet centymetrowa warstwa izolacyjna z płyt PIR jest w stanie zatrzymywać ciepło skuteczniej od styropianu. 

Materiałem z jakiego stworzone są nowoczesne płyty PIR jest poliizocyjanurat. Ten materiał wykazuje niezwykle ciekawe właściwości. Na ten moment płyty PIT coraz częściej wykorzystywane są również do ocieplania podłogi w przypadku posiadania ogrzewania podłogowego. W takich miejscach płyty PIR sprawdzają się wręcz idealnie. Płyty o których była tutaj mowa można obecnie znaleźć w wielu marketach budowlanych.