Polskie drogi. Prócz pozytywnych skojarzeń ze znanym polskim serialem, te dwa wyrazy obok siebie budzą raczej negatywne emocje. Oczywiście z biegiem czasu ich stan faktycznie się poprawia, na pewno pomogła również organizacja Euro 2012, jednak przed nami wciąż wiele do zrobienia.

Wagi samochodowe pozwolą sprawdzić, czy samochód nie jest za ciężki

wagaUlica, droga szybkiego ruchu, autostrada – niezależnie od nazwy podstawowy element infrastruktury drogowej to asfaltowy pas ruchu pojazdów podlegający zużyciu. Wpływ na stopień tego zużycia ma oczywiście firma która zbudowała drogę, poprzez jakość usługi i materiałów, z których ją wykonała. Mają go jednak również użytkownicy. Według Instytutu Badawczego Dróg i Mostów 30% ciężarówek na naszych drogach jest przeciążone. Doprowadziło to do powstania sieci urządzeń badających obciążenie samochodów poruszających się po polskich drogach. Preselekcyjne wagi samochodowe wbudowane w nawierzchnię zbierają niezbędne dane i stanowią zarazem bat na nieuczciwych kierowców ciężarówek. Wagi najazdowe na bieżąco weryfikują wagę pojazdu i jeżeli wjeżdża on na teren, gdzie przekracza dopuszczalną wagę, grozi to kierowcy mandatem.

 

Świadomość że gdzieś tam są ukryte wagi platformowe czekające tylko na nieuczciwych kierowców, dodaje nadziei że uda się ostatecznie zahamować proces niszczenia polskich dróg i zdyscyplinować niesfornych kierowców TIRów. Waga samochodowa to oczywiście wciąż tylko jedno z narzędzi przeciwdziałania bezprawiu na polskich drogach, ale kontrola masy pojazdów bez wątpienia jest kwestią kluczową.