Suwnica jest urządzeniem znanym od wielu, które odmieniło oblicze wielu gałęzi gospodarki. Urządzenia suwnicowe przyspieszają procesy produkcyjne o raz rozładowcze. Producenci suwnic dostarczają na rynek kilka podstawowych rodzajów tych urządzeń które wraz z postępem technologicznym są sukcesywnie unowocześniane.

Podstawowe rodzaje urządzeń suwnicowych

suwnice jednodźwigaroweUrządzenia suwnicowe dostarczane na rynek różnią się parametrami wielkości i budową co pozwala na dostosowanie do potrzeb inwestora. Najpopularniejszymi wśród odbiorców urządzeniami suwnicowymi są suwnice pomostowe i bramowe. Oprócz nich dość często korzysta się z suwnic bramowych i konsolowych. Wśród suwnic pomostowych, bramowych i półbramowych wyróżniamy suwnice jednodźwigarowe i dwudźwigarowe choć można spotkać urządzenia z większą liczbą dźwigarów. Liczba dźwigarów determinuje maksymalny udźwig urządzenia i im większa jest ich liczba tym ten parametr jest wyższy. Dźwigary wykonuje się z grubej stali, a ich przekrój najczęściej przypomina kształt prostokątny lub owalny. W przypadku suwnic pomostowych dźwigary spoczywają na ruchomych czołownicach umieszczonych na torowisku. Suwnica bramowa posiada odmienną budowę i dźwigary umieszczone są na stalowych kolumnach. Dźwigary wraz z suwnicą umożliwiają przemieszczanie ładunków wzdłuż torowiska natomiast elementem do manipulacji poprzecznej jest cięgnik. Jest to ruchome urządzenie zaopatrzone we własny napęd i cięgniki zapewniające manipulację pionową ładunkami. Sterowanie ruchami suwnicy odbywa się drogą radiową, przewodową lub z kabiny operatora.

Suwnice to jedno z dostępnych urządzeń do transportu wewnętrznego, którego jakość jest kluczem do osiągnięcia  przez przedsiębiorstwo sukcesu gospodarczego. Należy wspomnieć, że wszystkie duże urządzenia suwnicowe konstruowane są na zamówienie dla konkretnych hal czy placów przeładunkowych po zapoznaniu się z potrzebami klienta.