Istnieją na świecie zawody, które wymagają wiecznego aktualizowania swojego stanu wiedzy. Na pewno na bieżąco z przepisami musi być każdy, kto zajmuje się rachunkowością oraz księgowością. Przepisy dotyczące podatków i rozliczeń potrafią zmieniać się praktycznie co rok.

Aktualizacja wiedzy wymaganej przy usługach rachunkowych

Usługi rachunkowe w PoznaniuDobrze pamiętam swoje pierwsze noce spędzone na aktualizowaniu swojego stanu wiedzy, gdy wraz z pierwszym stycznia zmieniał się sposób rozliczania podatku. Sporo tego było, ale świadcząc usługi rachunkowe wiedziałem, że muszę mieć to w małym palcu. W Poznaniu było sporo kursów, które tego uczyły, ale ja chciałem opanować to w pełni samodzielnie. Na szczęście to jedynie wyglądało na skomplikowane zadanie – gdy już do tego przysiadłem, zrobiłem to bardzo szybko. Mogłem nadal świadczyć usługi rachunkowe w Poznaniu nie martwiąc się o to, że cokolwiek zrobię źle. Oczywiście miałem pełną świadomość tego, że tego rodzaju zadania będą mnie czekać przed każdym nowym rokiem. Nie bałem się tego – wszystkie zmiany są do opanowania. Obecne prawo związane z podatkami i księgowością jest już na tyle skomplikowane, że skoro udało mi się to opanować, to żadne poprawki ani udziwnienia nie będą żadnym wyzwaniem. Usługi rachunkowe świadczyłem już od bardzo długiego czasu, a jednak nie popełniłem ani razu błędu, który miałby kosztować kogokolwiek choćby złotówkę. Ludzie wiedzieli, że pracuję porządnie – prawdopodobnie to właśnie dlatego przychodzili do mnie tak chętnie.

Każda zmiana jest do opanowania, jeśli tylko odpowiednio się do tego przyłożymy. Nie ma problemu z tym, by przeczytać nową ustawę, zrozumieć ją, zapamiętać i wprowadzić w życie jej wytyczne. Trzeba tylko chcieć i poświęcić kilka godzin – wówczas nie będzie to dla nas żadnym wyzwaniem.