Podczas obróbki staramy się by nasze stanowiska pracy były cały czas czyste, a zwłaszcza by nie gromadził się na nich pył i opiłki z obrabianej stali. Odpady stalowe bardzo trudno usunąć, i nieraz stanowią one poważne zagrożenie dla zdrowia pracowników, nawet posiadających pełne wyposażenie ochronne. 

Nowoczesny odkurzacz o zastosowaniu przemysłowym

wydajny odkurzacz do wiórów metalowychRęczne sprzątanie takiego odpadu i opiłków w ogóle nie wchodziło w grę, gdyż były one za ciężkie by można je było w ten sposób usunąć. Podobnie miał się temat użycia normalnych odkurzaczy, które nie radziły sobie z tego rodzaju odpadem. Zdecydowaliśmy w końcu iż najlepszym wyjściem będzie zaopatrzenie się w ciśnieniowy odkurzacz przemysłowy, który jest na wyposażeniu większości miejsc pracy, a zwłaszcza zakładów obróbkowych. Sprzęt w który się zaopatrzyliśmy uznawany jest za najbardziej wydajny odkurzacz do wiórów metalowych, i jest bardzo polecany przede wszystkim pracownikom zakładów obróbkowych, potrzebujących dobrego i mocnego odkurzacza. Jest to próżniowy odkurzacz, który wymaga użycia kompresora powietrza, tworzącego próżnię w głównym zbiorniku. Dzięki takiej metodzie pracy, odkurzacz ma znacznie wyższy ciąg i znacznie większe możliwości niż dowolne urządzenie z napędem elektrycznym, i działa o wiele skuteczniej w usuwaniu bardzo ciężkiego odpadu, który może przysparzać problemów przy czyszczeniu dowolnym innym rodzajem odkurzacza o mniejszym ciągu.

Nie jest to jednak drogie urządzenie, gdyż nie posiada skomplikowanego napędu elektrycznego, a tym samym jest bardzo proste i niepodatne na żadne awarie. Ma dzięki temu również mniejsze gabaryty niż porównywalnej mocy odkurzacz elektryczny, gdyż w miejscu napędu można było pozostawić znacznie większy zbiornik próżniowy oraz odpowietrznik.