Ze względu na troskę o środowisko naturalne konieczna jest obecnie zmiana sposobu ogrzewania budynków. Do tej pory w tym celu głównie były stosowne piece spalające paliwa stałe w postaci węgla. Wynikiem tego procesu jest emisja dużej ilości szkodliwych substancji do atmosfery. Właśnie dlatego kotły te zastępują jednostki nowej generacji, które są przystosowane do spalania biopaliwa pochodzenia naturalnego.

Parametry opałowe pelletu

pellet olczykDzięki nim możliwe jest znaczne ograniczenie emisji szkodliwych gazów do środowiska. Przykładem paliwa, które jest obecnie coraz chętniej stosowane jest pellet olczyk, który powstaje w wyniku przetworzenia drewna bez użycia jakichkolwiek chemicznych lepiszczy. Pellet ten jest tworzony z wykorzystaniem drewna iglastego w postaci sosny, modrzewia, jodły czy świerka. Warto wspomnieć, że tego typu paliwo posiada dobre parametry pod kątem spalania. Można tutaj podać chociażby kaloryczność, która jest tylko trochę niższa od węgla kamiennego. Bardzo ważnym parametrem podawanym przez producenta jest zawartość popiołu, która jest mniejsza od procenta. Dużą zaletą jest spalanie paliwa w specjalnie do tego celu przystosowanych kotłach, które są w dużym stopniu zautomatyzowane. Dzięki temu użytkownik jedynie nadzoruje cały proces co wymaga od niego poświęcenia dużo mniejszej ilości czasu i uwagi niż w przypadku tradycyjnych pieców na węgiel.

Jest to duża zaleta z punktu widzenia użytkownika. Podczas spalania pelletu do atmosfery emitowana jest mała ilość dwutlenku węgla co pozwala chronić środowisko naturalne. Na terenie kraju osoba, która chce zainstalować kocioł na biopaliwo może liczyć na różnego rodzaju wsparcie. Dostępne są między innymi dotacje, dofinansowania czy kredyty na warunkach preferencyjnych. Środki te pozwalają znacznie ograniczyć czas zwrotu co jest niezwykle ważne.