Kto z nas nigdy nie widział drewnianych modeli samolotów ustawianych na przeszklonych szafkach lub wysokich półkach, tak by były odpowiednio wyeksponowane, a jednocześnie się nie zniszczyły? Prawdopodobnie każdy z nas je zna. Modele samolotów czy czołgów to jednak nie wszystko. Istnieje wiele specjalizacji w modelarstwie.

Makiety architektoniczne są bardzo przydatne choćby do nauki dla studentów budownictwa lub architektury

makiety architektoniczneModele architektoniczne np. modele domów przydają się studiom architektonicznym w przedstawianiu swojego projektu. Makiety architektoniczne mogą być wykorzystywane w muzeach, galeriach i innych instytucjach kultury np. po pokazania dawnego wyglądu budynku lub przedstawienia jak wyglądało stanowisko pracy osoby tworzącej wyroby postawione w gablotkach. Makiety nie muszą być przecież statyczne. Ruchome makiety kolejek, portów czy autostrad pełne poruszających się po nich pojazdów, czyli tak zwane modelarstwo kołowe to bardzo efektowne dzieła, a dopracowane w każdym calu będą cieszyć oczy nie tylko małych chłopców lubiących bawić się pociągami. Modelarstwo lotnicze, czyli to dotyczące nie tylko samolotów, ale też statków kosmicznych, rakiet i szybowców to już osobna kategoria, podobnie jak modelarstwo okrętowe. Inną kategorią jest modelarstwo figurkowe do którego zwykle używa się odlewów z żywic, plastiku, czy gipsu. Modelarstwo możemy dzielić także ze względu na wykorzystane materiały np. modelarstwo kartonowe lub plastikowe.

Mistrzowie modelarstwa potrafią stworzyć niesamowite dzieła od skali jeden do jeden, czyli naturalniej wielkości, do najmniejszych rzeźb mieszczących się w uchu igielnym. Oczywiście, do takiej precyzji dochodzi się latami i jeśli sami chcemy zacząć modelować powinniśmy zacząć od czegoś łatwiejszego i mniej skomplikowanego i stopniowo przechodzić do bardziej dokładnych modeli. Może i my zostaniemy w przyszłości mistrzami modelarstwa?