Koszty zakupu mieszkania bywają bardzo różne. Nawet mieszkania położone w bliskiej odległości od siebie potrafią różnić się cenowo nawet o kilkadziesiąt tysięcy. Skąd biorą się takie różnice cenowe? Co wpływa na cenę mieszkania?

Jak plasują się koszta związane z zakupem mieszkania?

mieszkanieOmówmy to na przykładzie Leszna. Leszno jest średniej wielkości miastem, ani wieś, ani Warszawa. Mieszkania zasadniczo możemy podzielić na mieszkania z rynku pierwotnego, czyli nowe mieszkania i mieszkania z rynku wtórnego, czyli ,,używane”. Oczywiście nie trudno jest się domyślić, że nowe mieszkania będą droższe, ponieważ są niezniszczone, możemy je zaaranżować jak chcemy, bez konieczności remontowania lub dużych przeróbek. Poza tym, na koszt mieszkania wpływa jego położenie. Działki położone w centrum miasta będą droższe, niż te położone na obrzeżach. Liczy się także dobra komunikacja oraz obecność sklepów w pobliżu. Im większa działka, tym wyższe ceny. Często nowe osiedla to nie tylko sam blok z wąskim pasem trawnika wokoło, ale duże działki obejmujące małe parki, ogródki czy miejsca zabaw dla dzieci. Takie jest na przykład Gronowe Zacisze, czyli nowoczesne i luksusowe osiedle. Poza tym, oczywiste jest, że im większe mieszkanie tym wyższe będą jego ceny. Cena mieszkania liczona jest za metr kwadratowy. Dodatkowo dolicza się do niej ewentualnie cenę garażu. Coraz więcej osiedli ma garaże podziemne czy duże parkingi, tak by wszystkie samochody mogły się pomieścić.

To na pewno bardzo wygodne rozwiązanie dla właścicieli mieszkań, którzy nie muszą sobie szukać miejsca do parkowania na ulicy. Zatem im większe, nowsze i lepiej położone mieszkanie tym będzie droższe.