W ostatnich latach pojawiła się bardzo charakterystyczna moda na noszenie brody. Niemniej jednak jeśli ktoś myśli, że wystarczy tylko się nie golić i dzięki temu piękna broda wyrośnie samodzielnie, to jest w dużym błędzie. O zarost męski trzeba zadbać.

Wybór szamponu, balsamu, olejku i wosku do brody

apothecary 87Służą do tego profesjonalne kosmetyki przeznaczone właśnie dla mężczyzn. Zacząć należy od preparatów do mycia brody. Istnieją specjalne szampony, które zawierają w swoim składzie wiele cennych witamin i aminokwasów. Szampon ma nie tylko oczyścić brodę z zanieczyszczeń, ale również dobrze odżywić włosy brody. Najczęściej w szamponach znajdują się takie witaminy jak A, E, C. Warto wspomnieć, że szampony są wykonywane na bazie naturalnych składników, ekstraktów roślinnych. Nie należy myć brody szamponami przeznaczonymi do mycia włosów. Włosy na głowie mają nieco inną strukturę niż włosy brody. Wśród popularnych marek kosmetyków do brody należy wymienić apothecary 87, która cieszy się w Polsce dużą popularnością. Poza szamponami do brody warto pamiętać również o olejkach. Olejki również odżywiają brodę, tworzą na włosach specjalną powłokę ochronną. Sprzedawane są one w małych objętościach, ale nie należy się tym zrażać – wystarczy nawet niewielka ilość olejku, by każdy włos został nim pokryty. Dlatego olejek starcza zazwyczaj na dłuższy okres czasu. Do układania włosów brody i wąsów stosuje się przede wszystkim woski.

Trzeba jednak pamiętać, by przed układaniem brody dokładnie ją rozczesać. Niektórzy mężczyźni stosują również specjalne balsamy do brody. One również są bogate w witaminy, minerały i aminokwasy. Balsamy szczególnie polecane są osobom, których broda ma skłonności do przesuszania. W celu rozczesania brody najlepiej zastosować kartacz. Jest to specjalna szczotka do brody.