Na obiekcie obsługiwanym przez naszą stację monitorowania niedawno wprowadzono system monitoringu ip, rezygnując całkowicie z fizycznej ochrony. Nie było to złe rozwiązanie, bo na owym obiekcie działo się niewiele, więc obecność ochrony nie była tam potrzebna. Jedynym minusem był przestarzały sprzęt, w jaki obiekt był wyposażony.

Kamery monitoringu wysokiej jakości

kamery ipDotychczasowo stosowane kamery były dobre do monitorowania stacjonarnego, i przy takim użytkowaniu nie było w zasadzie żadnego z nimi problemu. Do monitoringu zdalnego jednak nie nadawały się wogóle, mając zbyt długi czas reakcji. Niektóre z używanych modeli w ogóle nie były kompatybilne z nowym oprogramowaniem, więc zawnioskowaliśmy by wymienić stare wyposażenie na nowocześniejsze kamery ip. Przede wszystkim chodziło nam o jakość i ostrość obrazu, który nierzadko ulegał zniekształceniu podczas przesyłu danych po łączu internetowym. Niektóre kamery nie obsługiwały łącz dalekodystansowych i te w pierwszej kolejności musiały zostać wymienione. Również kamery obrotowe musiały być wymienione na odpowiednie modele, gdyż łącze internetowe obniżało znacznie czas reakcji i utrudniało sterowanie takimi kamerami. Na szczęście wymiana nie była dużym problemem, poszła szybko i sprawnie, nie zakłócając pracy stacji. Nowe kamery, przystosowane do działania na łączu internetowym, miały świetną jakość obrazu i płynność podczas oglądania w czasie rzeczywistym, a nagrany obraz był stabilny bez przeskoków, które były częste podczas używania starego typu kamer.

Również kamery ruchome i obrotowe zyskały na szybkości, przesyłając płynny i wyraźny obraz, nawet podczas intensywnego ruchu, czy zmiany zbliżenia obrazu. Dzięki temu, obserwacja przebiegała sprawnie, a używanie kamer było wygodniejsze.