Hydroizolacja, czyli inaczej mówiąc izolacja przeciwwodna służy do zabezpieczenia budynków lub jego elementów przed wszelkimi działaniami wilgoci, a szczególnie tą, która jest związana z wodą gruntową. Woda jest nośnikiem substancji, które są szkodliwe i negatywnie działają na izolacje oraz chronione przez nią elementy budynku. Każde fundamenty, jak i dachy budynków powinny więc posiadać odpowiednią hydroizolację. 

Właściwości i rodzaje hydroizolacji

hydroizolacja białystokHydroizolacja jest metodą ochrony przedmiotów przed działaniem wody i substancji w niej szkodliwych. Jest ona stosowana nie tylko w związku z fundamentami budynków, ale także znajduje swoje zastosowanie w ochronie dachów balastowych i zielonych, pomieszczeń mokrych, balkonów, tarasów, jak i basenów. Istnieje również hydroizolacja białystok przeciwwilgociowa, która stosowana jest w pomieszczeniach takich jak łazienki, kuchnie, sauny bądź halach produkcyjnych. Sama skuteczność izolacji będzie zależała w głównej mierze od odpowiedniego doboru typu izolacji do poszczególnego obciążenia i materiału, jak i stanu podłoża, na którym aplikowany jest materiał hydroizolacyjny. Rodzajów materiałów stosowanych podczas izolacji jest kilka, a dobierane są one w zależności od miejsca i stopnia możliwości jego zawilgocenia. Są to między innymi folie płaskie, które są wygodne w użytku, wytrzymałe i trwałe. Wyróżniamy także folie kubełkową, które są jeszcze bardziej wytrzymalsze od folii płaskich, która stosowana jest jako wspomaganie istniejącej już izolacji. 

Zastosowanie każdej metody oraz wybranego materiału musi być zgodna ze sztuką budowlaną , wytycznymi producenta oraz z odpowiednim ich zastosowaniem w praktyce. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeżeli nie zastosujemy się do powyższych zaleceń, a także nie przeanalizujemy warunków pracy hydroizolacji możemy doprowadzić do przecieków lub procesów destrukcyjnych.