Z roku na rok hodowla gadów jest coraz bardziej popularna. Te egzotyczne stworzenia wymagają jednak starannej pielęgnacji i opieki. Dotyczy to również stworzenia odpowiednich warunków bytowych. Terrarium powinno być dostosowane pod konkretny gatunek – tyczy się to wielkości, zaprojektowania przestrzeni wewnątrz, wentylacji i oczywiście odpowiedniego oświetlenia, które jest niezbędne do poprawnego funkcjonowania gadów.

Lampy w terrarium to podstawa

lampy do terrariumOdpowiednie oświetlenie jest elementem niezbędnym w każdym terrarium. Nie zawsze będzie ono jednak identyczne – w zależności od rodzaju zwierzęcia należy stworzyć warunki bytowe korzystne dla konkretnego gatunku. Normą jest jednak wykorzystywanie trzech podstawowych typów żarówek: promienników cieplnych, lamp UVB i żarówek oświetleniowych. Odpowiednie umiejscowienie lamp grzewczych wewnątrz terrarium ma za zadanie stworzenie idealnej temperatury, bardzo często z tzw. wyspą ciepła. Promieniowanie UVB są niezbędne do właściwej syntezy witaminy D3 u większości gadów ( jednak nie wszystkie gatunki wymagają takiego oświetlenia), która jest niezbędna do odpowiedniego wzrostu. Żarówki świetlne, emitujące światło o specyficznej barwie, bardzo często mają zastosowanie podczas nocnych obserwacji gadów. Dobierając lampy do terrarium należy pamiętać, że każdy gatunek ma indywidualne wymagania i preferencje bytowe, które należy mu zapewnić.

Hodowla gadów to bardzo ciekawe zajęcie. Przy odpowiednim podejściu może bardzo szybko zmienić się w pasję na wiele lat. Trzeba jednak pamiętać, że jaszczurki czy węże to żywe stworzenia, należy im więc zapewnić odpowiednie warunki życiowe. Odpowiedni zestaw lamp jest niezbędny w każdym terrarium – to od niego zależy, czy nasz pupil będzie w dobrej kondycji.