Konie to chyba najpiękniejsze ze zwierząt jakie udało się okiełznać człowiekowi. Majestatyczne i dostojne w każdym ruchu robią ogromne wrażenie biegając swobodnie po pastwisku. Szczególnie piękny jest widok klaczy ze swoim młodym, jednak każdy kto miał do czynienia z końmi wie, że zwierzęta te są wyjątkowo problematyczne w kwestii rozrodu.

Ginekologia klaczy to trudna dziedzina nauki

wziernik ginekologicznySpełnieniem marzeń każdego hodowcy jest doczekanie się przychówku u swoich zwierząt. Nie inaczej jest z hodowcami koni, zwłaszcza, że jest to też świetna okazja do zasilenia domowego budżetu sporą porcją gotówki, gdy taki źrebak się sprzeda. Ciąża u klaczy trwa najdłużej spośród wszystkich hodowlanych zwierząt bo aż jedenaście miesięcy, cały ten okres jest stanem wyjątkowym i na każdym etapie ciąży wyjątkowo łatwo o jej utratę. Mimo to warto starać się o uzyskanie źrebaka. Aktualnie wiele osób decyduje się na sztuczną inseminację nasieniem mrożonym. Można już zakupić nasienie od dowolnego ogiera z całego świata. Zabieg taki wykonuje zawsze lekarz weterynarii a podstawowym narzędziem jest wziernik ginekologiczny i oczywiście pipeta inseminacyjna. Wziernik taki należy dokładnie umyć i zdezynfekować oraz ogrzać do temperatury ciała klaczy. Następnie ostrożnie umieszczamy narzędzie w pochwie i powolnym silnym ruchem otwieramy wziernik. W ten sposób można uwidocznić ujście szyjki macicy i całą pochwę. Wziernik jest też niezbędny do zobrazowania zmian w przebiegu zapaleń dróg rodnych klaczy.

Pomimo, że sprzęty ginekologiczne dla zwierząt są powszechnie dostępne do kupienia przez internet, osoba bez odpowiedniego wykształcenia nigdy nie powinna na własną rękę zajmować się tym co należy do zakresu usług lekarza weterynarii. Chęć zaoszczędzenia kilkuset złotych na usługach lekarza może kosztować o wiele więcej jeśli dojdzie do uszkodzenia delikatnej błony śluzowej pochwy.