Jestem właścicielem dużej firmy. Ostatnio miałem kilka podróży służbowych, ponieważ mam zamiar rozszerzyć swoją działalność. W związku z tym poniosłem wiele kosztów podróży służbowych w tym noclegi i wyżywienie, a także bilety lotnicze. Wszystkie te podróże odbywały się do krajów Unii Europejskiej. Dowiedziałem się, że w związku z tym będę mógł uzyskać zwrot podatku VAT. Zainteresowałem się tym tematem.

Otrzymałem zwrot zagranicznego VATu

zwrot vat ueUdałem się do radcy prawnego, aby wytłumaczył mi jak uzyskać zwrot vat ue. Dowiedziałem się, że wszystkie kraje Unii Europejskiej korzystają z ujednoliconego prawa wspólnotowego. W związku z tym, aby uzyskać zwrot podatku VAT nie ma już konieczności rejestracji w zagranicznym urzędzie skarbowym. Zwrot można uzyskać składając odpowiedni wniosek do polskiego urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa. Wniosek taki można złożyć drogą elektroniczną za pomocą platformy ePUAP i podpisując go podpisem kwalifikowanym. Termin na złożenie tego wniosku mija 30 września roku następnego od dnia uzyskania faktury. Wystarczy złożyć jeden wniosek, nawet jeżeli faktury są z różnych krajów Unii Europejskiej. Należy tylko pamiętać o tym, aby dołączyć i opisać wszystkie załączniki. Postanowiłem złożyć taki wniosek już teraz, ponieważ w najbliższym czasie nie planowałem już żadnych służbowych podróży zagranicznych.

Złożenie tego wniosku okazało się bardzo proste. Na stronie ePUAP wszystko było dokładnie objaśnione i opisane. Termin zwrotu zagranicznego VATu określała ordynacja podatkowa. W ciągu miesiąca należny mi zwrot podatku został przelany na mój rachunek bankowy. Byłem bardzo zadowolony z tego, że udało mi się go uzyskać tak szybko i że mogłem skorzystać z elektronicznej formy złożenia wniosku.