Niewierność tak mocno podkopuje zaufanie do podstawowych filarów związku, że do odbudowy często potrzebna jest pomoc z zewnątrz. Terapia dla par może pomóc poradzić sobie z tym, co się wydarzyło i ewentualnie znaleźć nowe kroki w przyszłości związku. Nie będzie to łatwe, ale angażując się w zmiany, jest to możliwe.

Terapia dla niewiernych małżonków

terapia parKiedy zdrada staje się faktem, często pojawiają się silne uczucia straty. Nawet jeśli fizycznie nie stracono osoby, stracono zaufanie do współmałżonka. Chociaż zdrady są różne, obciążenie emocjonalne jest ogromne. Wychodzą na powierzchnię różne lęki, złość, gorycz, rozczarowanie i niedowierzanie. Terapia par ma na celu uwzględnić mocne i słabe strony związku. Zastanówmy się na terapii nad własną zdolnością do oceny tego, czy związek jest dobry i warty pielęgnowania w odniesieniu do rzeczywistości, która teraz została ujawniona. Niewierność to jeden z największych kryzysów w związku. Zdrada nigdy nie jest konstruktywnym sposobem radzenia sobie z problemami w związku. Mówi raczej o niezdolności lub niechęci do zwracania się do współmałżonka w sytuacjach problemowych. Na terapii często wychodzi, że związek jest wypełniony walką, unikaniem problemów i negatywnością. I wtedy zadajemy sobie pytanie – dlaczego tak się stało? Czego musimy się żyć robić inaczej, aby mieć możliwość przywrócenia pewności siebie. Terapia par uświadomi nam, że możemy wybrać wspólne życie, pielęgnując to, co jest dobre i funkcjonalne w tym, co jest jeszcze w związku i akceptując kryzys zaufania, przynajmniej na razie.

Niewątpliwie, aby utrzymać małżeństwo ważna jest praca obu stron. Niekiedy tylko jedna osoba się stara, a druga odpuszcza. Wówczas nie łatwo o zdradę. Aby jej uniknąć warto pójść szybciej na terapie dla małżeństw. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, kiedy współmałżonek dopuści się niewierności, terapia tego typu okazuje się być obowiązkowa.