Co to jest ten inteligentny dom Fibaro? Tym mianem określamy dom, w którym zainstalowano system Fibaro, dom, a którym możemy sterować z zewnątrz. Zawsze uważałam, że o nowych technologiach takich jak inteligentny dom raczej możemy pomarzyć, bo jest to dosyć drogie rozwiązanie, nic jednak mylnego. Dużym zaskoczeniem jest fakt, że wiele osób może pozwolić sobie na takie rozwiązanie, bo najtańszy pakiet to ok. 5000zł montowany przez firmę zewnętrzną lub mniej jeśli sami montujemy system.

Instalacje elektryczne skorelowane ze smartfonem

instalacje elektryczneSystem Fibaro ma bardzo wiele funkcji, można w nim połączyć monitoring, system przeciwpożarowy i alarmowy, wszelkie instalacje elektryczne. Nie tylko to bo system ten pozwala także na zarządzanie infrastrukturą teleinformatyczna, łącząc w jednym miejscu wszystko co dotyczy telefonu, sieci internetowej i komputerów. Chyba najważniejszym plusem wdrożenia idei inteligentnego budynku jest fakt, że wcale nie wymaga od nas jakiejkolwiek przebudowy czy robienia remontu. Większość urządzeń działa dzięki wykorzystaniu technik bezprzewodowych a dzięki miniaturowym modułom do instalacji w puszkach podtynkowych wiele z dostępnych rozwiązań można wdrożyć bez stosowania jakichkolwiek kabli. Jak najbardziej możemy używać systemu będąc poza domem, wracając z pracy do domu możemy wcześniej włączyć ogrzewanie jeśli jest zimno na dworze, a to wszystko dzięki wykorzystaniu takich urządzeń jak tablet czy telefon typu smartfon. Jedną z pokazowych funkcji tego systemu jest utworzenie zdarzenia „wyjście z domu” i tutaj w zależności od zainstalowanej opcji jednym kliknięciem możemy wyłączyć instalacje elektryczne w niektórych pomieszczeniach, ogrzewanie i oświetlenie, zainicjować opuszczanie rolet i załączenie się alarmu przeciwwłamaniowego.

System domu Fibaro opiera się na wykorzystaniu odpowiednich czujników i detektorów i oczywiście dzięki wykorzystaniu jednego, scentralizowanego systemu zarządzania pozwala się czujnikom i detektorom na monitorowanie różnych parametrów, a także na zmiany w razie potrzeb, i wcale nie jest to tak skomplikowane jak się wydaje.