Jak wygląda drut concertina? Odpowiedź na to pytanie zna praktycznie każdy. Niestety, o ile chroni on przed sforsowaniem ogrodzenia górą, w swej podstawowej wersji nie jest zabezpieczony przed najzwyklejszym mechanicznym uszkodzeniem.

Drut concertina szczególnie bezpieczny.

drut kolczastyOdpowiedzią na tego typu zagrożenie jest więc drut kolczasty żyletkowy – zamiast tradycyjnych „kolców” ma on swego rodzaju „żyletki”. To one są gwarancją sukcesu. Drut concertina, który swoją nazwę zaczerpnął właśnie od konstrukcji wzbogaconej w ostrza przypominające żyletki, tworzy zasieki nie do przejścia. Całość wykonana jest z grubego drutu wykonanego z ocynkowanej stali. Na całej długości zabezpieczenia zamontowana jest szeroka taśma, zaś pomiędzy ostrzami znajduje się rodzaj blaszanego kołnierza, usztywniający i dodający sprężystości całości. Drut concertina to dobre zabezpieczenie terenu, które przy okazji gwarantuje wieloletnią trwałość. Systemy tak wykonane skutecznie odstraszają potencjalnych intruzów, zapewniają maksymalne opóźnienie przedarcia ochrony, a tym samym ograniczają ilość wtargnięć na chroniony teren. Ze względu na to jest to rozwiązanie polecane dla terenów szczególnie zagrożonych. Spotykamy więc te systemy tam, gdzie wcześniej stosowano druty kolczaste.

Dotyczy to terenów wojskowych: koszarów, poligonów wojskowych, baz militarnych. Concertina występuje także w otoczeniach lotnisk: zarówno wojskowych, jak i cywilnych, laboratoriów przemysłowych i parków technologicznych. Zapewnia tak potrzebną w tych miejscach ochronę i dyskrecję. Drut concertina jest dobry na zasieki.