Wiele naszych mam i babć samodzielnie wykonywało wszelkie domowe przeróbki krawieckie. Same potrafiły skrócić spodnie, zwęzić sukienkę, czy podszyć bluzkę.

Przeróbki krawieckie za pomocą jack maszyny to łatwa sprawa

jack maszynyNiektóre z nich nawet potrafiło uszyć piękne stroje z jednych materiałów, które były dostępne w sprzedaży. W ich domach zawsze stały kłębki wełny, nici i igły można było znaleźć w każdym pokoju, a jack maszyna do szycia zawsze były gotowe do pracy. Jak tego dokonywały? Jedna uczyła drugą. Prababcia nauczyła szyć babcię, babcia mamę, a mama córkę. W ten sposób tradycje krawieckie były bardzo często przekazywane z pokolenia na pokolenie, a zakłady krawcowych nie zmieniały swoich nazw, bo pracowały tam kobiety z tej samej rodziny. Jak widać wcale nie potrzebny był jack overlock, wyszukane materiały, czy dekoracyjne guziki, żeby stworzyć coś pięknego, niskim nakładem środków. Wystarczyła odrobina wyobraźni i umiejętności projektowania, żeby stworzyć piękne kreacje, których zazdrościły im koleżanki. Jack stebnówka, len lub bawełna i plastikowe dodatki im wystarczały. Z czasem oczywiście, kiedy technika poszła do przodu, w sklepach zaczęły pojawiać się nowoczesne maszyny do szycia, można było dostać różnego rodzaju materiały, a nitki i igły można było dostać w każdej pasmanterii za rogiem to też domowe przeróbki się zmieniły.

Były lepsze, łatwiejsze, szybciej się je wykonywało. Nawet osoby niewprawione z tej dziedzinie mogły samodzielnie skrócić sobie spodnie, czy przeszyć poszewkę na poduszkę, która się rozpruła. Dzięki temu domowe przeróbki krawieckie stały się coraz popularniejsze i nadal wykonuje się je w naszych domach.