Projektowanie wbudowanych szaf bez błędów to wielkie wyzwanie, ale przy odpowiedniej wiedzy możemy z powodzeniem poradzić sobie. Niezależnie od tego, czy chodzi o projekt wbudowanej szafy, czy o stworzenie mebla na maksymalną wysokość pomieszczenia, musimy zmaksymalizować dostępną przestrzeń. Potrzebna jest też dobra organizacja.

Jak zaprojektować szafę wnękową?

szafa wnękowa na wymiarWarto wiedzieć, jak zaplanować wnętrze szafy, jak zmierzyć szafę, aby była funkcjonalna. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu szafy. Nawet jeśli chcemy mieć szafę na wymiar zamówienia od profesjonalistów, trzeba dowiedzieć się, jak zrobić dobry projekt. Aby w pełni funkcjonować i ergonomicznie zaplanować swoją nową szafę, zawsze trzeba dokładnie zmierzyć wszystko. Pozwoli nam to przechowywać nie tylko wszystkie ubrania, ale także drabinę lub deskę do prasowania w szafie. Jeśli zastanawiamy się, jak zaprojektować szafę, najpierw dokładnie trzeba sprawdzić, ile miejsca potrzebujemy. Należy pamiętać jednak, że im dłuższe są półki, tym większa jest ich podatność na odkształcenia. Jeśli mamy niszę do szafy, to możemy zdecydować tylko o poprzecznym wieszaku przedłużonym prostopadle do skrzydła drzwi. Trzeba jednak wiedzieć, że mała szafa wnękowa na wymiar mieści się w każdym pokoju. Wbudowana szafa to sposób na tworzenie nietypowych zakamarków. Jeśli nie mamy dodatkowego pokoju lub nie możemy oddzielić sypialni od garderoby, trzeba wybrać szafę we wnęce. Wtedy będzie nam wygodnie.

Szafa może stać w otworze, przy ścianie, w rogu. Możemy użyć istniejącej wnęki lub dodać ściankę boczną z płyty. Aby szafka spełniała swoją funkcję, musi mieć odpowiednią głębokość oraz szerokość. W szafie narożnej każde skrzydło musi mieć szerokość nie mniejszą niż ta, w jakiej będziemy montować szafę.