Blachy należą do jednych z najtrudniejszych w obróbce półproduktów stalowych. Wszystko przez to, że są one często pokryte specjalnymi powłokami ochronnymi. Wybranie nieodpowiedniego sposobu obróbki, może doprowadzić do uszkodzenia tej powłoki.

Jak działa prasa hydrauliczna?

prasa krawędziowaBlachy są jednymi z popularniejszych, a jednocześnie jednymi z najtrudniejszymi w obróbce półproduktami stalowymi. Dlatego też w ich przypadku jest szczególnie ważne, by wybrać odpowiedni rodzaj maszyny do obróbki. Wydaje się, że najlepsze efekty w tym przypadku zapewni prasa krawędziowa. Jest to urządzenie, które mocno różni się od innych urządzeń do obróbki mechanicznej. Główną różnicą jest fakt, że prasy krawędziowe oddziałują na blachę odśrodkowo, przełamując ją w wybranym przez nas miejscu, czy też tylko ją zaginając. Tym samym, znajdująca się na danej blasze powłoka ochronna nie zostaje w żaden sposób naruszona. Jest to bardzo ważne w szczególności, gdy dana partia blachy ma zostać użyta na przykład jako pokrycie dachowe, czy też jako budulec garaży czy też hal stalowych. W tych przypadkach, brak konieczności ponownego nanoszenia powłok ochronnych w wyniku galwanizacji jest bardzo ważny. Przyśpieszy to bowiem czas od wytworzenia danej blachy do jej wypuszczenia na rynek. Biorąc to wszystko pod uwage nic dziwnego, że obecnie prasy krawędziowe sa zdecydowanie najbardziej popularnymi maszynami do obróbki blach. Jest tak także dzięki temu, że maszyny te są coraz lepiej wyposażone, stajać się coraz częściej także maszynami działającymi automatycznie.

Obróbka blachy, biorąc pod uwagę je specyfikę i zastosowania jest bardzo trudna. Dlatego też do obróbki blachy powinno się wykorzystywać takie maszyny, które nie będą naruszać naniesionych na nią bardzo często powłok ochronnych. Tylko w ten sposób można uzyskać pewność, że blacha zachowała swoją odporność, na przykład na korozję.