Aby cały proces przebiegał dokładnie z istniejącymi normami maszyno ustawiacz wtryskarki musi ją odpowiednio ustawić czyli zastosować odpowiednie parametry do produkowania konkretnej wypraski z konkretnego materiału. Cała reszta procesu wtrysku jest zautomatyzowana. Aby parametry zostały wybrane odpowiednio należy wybrać konkretny program z systemu wtryskarki lub go raz zaimplementować. 

Najważniejsze cechy technologii wtrysku

formy na wtryskarkęPrzed rozpoczęciem jakiegokolwiek wtryskiwania operator zobowiązany jest sprawdzić wszystkie formy na wtryskarkę a następnie dobrać oraz włączyć odpowiednie parametry przystosowane do wtryskiwania konkretnego przygotowanego do uplastyczniania tworzywa sztucznego. Wyróżniamy cztery podstawowe parametry wtrysku. Pierwszym z nim jest temperatura wtrysku jest to ciepłota ogrzania tworzywa w zależności od tego co będzie produkowane, jak zbudowana jest forma wtryskowa, ciśnienia oraz szybkości wtrysku. Drugim równie ważnym parametrem jest temperatura formy ma ona wpływ na to jak długo wtryśnięte tworzywo zastyga w formie. Dobranie idealnej temperatury pozwala wypełnić formę w najlepszym możliwym czasie jednocześnie zachowując doskonałe własności gotowego produktu. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednie ciśnienie jest to wartość z jaką materiał musi zostać wtłoczony do formy. Ostatnim parametrem jest ciśnienie wewnętrzne jest to ciśnienia tworzywa znajdującego się w formie zmienia się w trakcie całego procesu wtrysku. Dodatkowo można wyróżnić takie parametry jak: szybkość procesu wtryskiwania, czas chłodzenia oraz przerwy jednak wszystko to jest uzależnione od typu wtryskarki oraz rodzaju wtryskanego tworzywa.

Reasumując aby cały proces wtryski przebiegał bez problemowo a gotowe wypraski nie posiadały żadnych wad bardzo ważne jest zastosowanie wyżej opisanych parametrów. Dobrze obeznany w temacie ustawiacz maszyn wtryskowych nie powinien mieć problemów z doborem konkretnych parametrów do stosowanego tworzywa sztucznego.